Radio Watykańskie

Subskrybuj Kanał Radio Watykańskie Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Zaktualizowano: 57 minut 51 sekund temu

Bydgoszcz: siostry albertynki otworzyły ogrzewalnię dla bezdomnych

czw., 22/03/2018 - 17:57

Siostry albertynki otworzyły w Bydgoszczy ogrzewalnię dla bezdomnych. Jak wyjaśniła s. Magdalena Bella to efekt współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bydgoszczy.

„Ilość osób ograniczona jest metrażem, powierzchnią. Na jedną osobę przypada 2 metry kwadratowe w ogrzewalni. Więc na ten metraż, który w tej chwili posiadamy możemy przyjść 15 osób. Właściwie przychodzi więcej osób, ale nie każdy chce tu spędzić całą noc. Niektórzy chcą tylko napić się, ogrzać, zjeść, być np. godzinę - może spędzić tu taki krótki czas, a gdy wychodzi na jego miejsce może wejść następna osoba” - powiedziała s. Magdalena.

Bydgoska ogrzewalnia to efekt porozumienia na rzecz wychodzenia z bezdomności, które w tym mieście zostało podpisane pod koniec ubiegłego roku przez przedstawiciele różnych organizacji i instytucji.

R. Łączny/KAI

W Markowej uczczono 74. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów

czw., 22/03/2018 - 17:49

W Markowej uczczono 74. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a kazanie wygłosił abp senior Józef Michalik.

„Ulmowie to była perła w koronie Markowej. To była rodzina wyjątkowa. Prości ludzie, zdawałoby się jak my wszyscy, jacy tam święci, a jednak święci. Trzeba uszanować tę ich wolę pokazania wierności Panu Bogu. To jest obowiązek markowian dzisiejszych” - podkreślił abp Michalik.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali ośmioro Żydów. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży. Od 2003 r. trwa ich proces beatyfikacyjny.

R. Łączny/KAI

Aktualności Radia Watykańskiego - 22.03.2018

czw., 22/03/2018 - 17:39

Słuchaj:     

Indie wciąż zamknięte dla Franciszka

czw., 22/03/2018 - 17:37

Pomimo starań Stolicy Apostolskiej i episkopatu Indii ewentualna wizyta papieska w tym kraju stoi pod wielkim znakiem zapytania. Kolejne rozmowy pomiędzy premierem Indii, a kardynałem Oswaldem Graciasem nie przyniosły żadnych rezultatów.  Premier Narendra Modi jak narazie nie zamierza zaprosić Franciszka do swojego kraju.

„Przypomniałem premierowi o wkładzie Kościoła na polu edukacji, służby zdrowia i pracy socjalnej, i że chciałby on kontynuować to zaangażowanie i brać udział we współtworzeniu narodu” – powiedział kard. Gracias. Przewodniczący Federacji Episkopatów Azji zwrócił także uwagę premiera na nasilające się prześladowania chrześcijan. Pomimo tego, że słuchał „uważnie” – jak mówi hierarcha – nie poczynił żadnych zobowiązań co do wizyty Papieża.

W październiku 2016 w trakcie konferencji prasowej na pokładzie samolotu powrotnego z Azerbejdżanu Ojciec Święty powiedział, że wizyta w Indiach w roku 2017 jest „prawie pewna”. Do skutku doszła podróż do targanej konfliktem etnicznym Birmy i w większości muzłumańskiego Bangladeszu.  Natomiast Indie, gdzie mniejszość chrześcijańska to kilkadziesiąt milionów wiernych, wciąż nie mogą się doczekać Następcy św. Piotra.

mk/ rv, ucanews

Pakistan: nadzieja dla mniejszości religijnych

czw., 22/03/2018 - 17:32

Jest nadzieja na poprawę sytuacji mniejszości religijnych w Pakistanie – twierdzi Paul Bhatti, zaangażowany w walkę z prześladowaniami chrześcijan. Brat Shahbaza Bhattiego, ministra zamordowanego 7 lat temu przez islamskich fundamentalistów, zauważa, że sytuacja w kraju, choć nadal alarmująca, ma szansę zmienić się na lepsze. Dyskryminacja mniejszości ma obecnie charakter bardziej polityczny niż religijny – dodaje Bhatti. Zbliżające się święta wielkanocne i związane z nimi obawy przed kolejnymi atakami terrorystycznymi zmobilizowały policję i wolontariuszy do zwiększonej kontroli w kościołach.

„Jeśli chodzi o ataki terrorystyczne w Pakistanie, rzeczywiście dużo wskazuje na znaczne pogorszenie sytuacji w kraju. To prawda, że jest ona nadal tragiczna. Można ją nazwać niestabilnością polityczną, której ofiarami są nie tylko mniejszości religijne, ale również grupy, które pragną państwa tolerancyjnego, w którym nie istnieje dyskryminacja religijna. Zbliżające się wybory są przyczyną walk pomiędzy ugrupowaniami ekstremistów a przeciwnymi im partiami umiarkowanymi, które chcą wolności w Pakistanie. Mimo prześladowań daje się jednak zauważyć pewne zmiany na lepsze, jak ostatnie aresztowanie jednego z ekstremistów znieważającego chrześcijan. Podejmowane są więc ważne decyzje, które dają nadzieję. Są ludzie, którzy wierzą, że człowiek może być wolny w swoich przekonaniach, wierzą w pokojowe współistnienie religii. Brakuje stabilności, sytuacja jest trudna, ryzyko zawsze istnieje, ale jednocześnie są widoczne znaki nadziei” – powiedział Radiu Watykańskiemu Paul Bhatti.

mn/rv

Episkopat Francji o eutanazji: budujemy społeczeństwo, w którym nie miejsca dla słabych

czw., 22/03/2018 - 17:17

Zabijanie w imię współczucia to nie przejaw prawdziwej troski o drugiego człowieka – piszą francuscy biskupi, wyrażając swój stanowczy sprzeciw wobec eutanazji. Obradujący w tym tygodniu w Lourdes Episkopat Francji postanowił odnieść się do planów rewizji prawa o końcu życia, które zostało uchwalone zaledwie przed dwoma laty. Zdaniem biskupów pośpiech, który temu towarzyszy świadczy o silnej determinacji ustawodawców, by przeforsować w tym kraju eutanazję. Jest to też przejaw bezduszności. Wbrew wcześniejszym deklaracjom nie rozwinięto bowiem terapii paliatywnych, które dla wielu pacjentów wciąż są niedostępne. Mówi bp Olivier de Germay.

„Myślę, że za sprawą eutanazji, a w szerszym zakresie również za innymi planami rewizji prawa dotyczącego bioetyki, pojawia się pytanie o miejsce ludzi słabych i chorych w społeczeństwie – powiedział Radiu Watykańskiemu bp de Germay. – Czy my przypadkiem nie dążymy do społeczeństwa, w którym nie ma miejsca dla słabości, dla ludzi w jakiś sposób słabych, w tym dla tych, którzy mogliby się urodzić niedoskonali i dlatego trzeba ich wytypować do eliminacji przed narodzeniem? Czy my we Francji potrafimy sobie jeszcze radzić z ludzką słabością, czy zdajemy sobie sprawę, że ludzka słabość jest dla społeczeństwa szansą, bo pozwala mu zaopiekować się tymi, którzy są najbardziej wrażliwi i podatni na zranienia?”

kb/ rv

Irlandia: episkopat o udziale Papieża w Światowym Spotkaniu Rodzin

czw., 22/03/2018 - 17:12

Wizyta Ojca Świętego będzie okazją do odnowy duchowej i wzmocnienia więzi rodzinnych – czytamy w nocie irlandzkiego episkopatu opublikowanej po wczorajszej zapowiedzi uczestnictwa Franciszka w IX Światowym Spotkaniu Rodzin. Papież przybędzie do Dublina w sobotę 25 sierpnia, gdzie weźmie udział w festiwalu, podczas którego rodziny z pięciu kontynentów podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z wiarą i codziennym życiem. Dzień później będzie przewodniczył Mszy na zakończenie wydarzenia.

W imieniu wiernych z Irlandii z radością przyjęliśmy informację Papieża o zamiarze przybycia do Dublina. Jesteśmy zaszczyceni, że chce razem z nami uczestniczyć w tym święcie całego Kościoła i pomóc rodzinom w zmierzeniu się ze stojącymi przed nimi wyzwaniami – podaje komunikat episkopatu Irlandii. Szczegóły papieskiej wizyty w Dublinie zostaną podane w późniejszym czasie.

mn/rv, sir

Polski franciszkanin sędzią trybunału kościelnego Państwa Watykańskiego

czw., 22/03/2018 - 17:05

Ojciec Święty mianował trzech sędziów trybunału kościelnego Państwa Watykańskiego. Jednym z nich został o. Robert Leżohupski, polski franciszkanin konwentualny. Ma 43 lata, pochodzi z Gdańska. Pracuje w Penitencjarii Apostolskiej. O. Leżohupski tak wyjaśnia kompetencje trybunału, do którego powołał go dziś Papież Franciszek.

kb/ rv

Przedsynodalne spotkanie młodych: redakcja dokumentu końcowego

czw., 22/03/2018 - 15:29

W Rzymie trwa przedsynodalne spotkanie młodych. Zakończyły się obrady w małych grupach, trwają już prace nad ostateczną wersją dokumentu końcowego, który zostanie przekazany Papieżowi i uczestnikom synodu biskupów o młodzieży i powołaniach.

Dokument został zredagowany na podstawie tego, o czym przez dwa dni była mowa w małych grupach językowych, gdzie młodzi przedstawiciele wszystkich Kościołów lokalnych dzielili się doświadczeniem rówieśników w swych krajach, a zarazem próbowali odpowiedzieć na 15 pytań postawionych im przez sekretariat synodu biskupów.

Jednym z polskich reprezentantów jest Maciej Klimasiński, 30-letni lekarz z Poznania. Mówiąc z perspektywy własnego doświadczenia, wyraził zadowolenie, że szukając dróg dotarcia do młodzieży, mówiono nie tylko o takich rzeczach, jak rozrywka, sport czy kultura, ale uwzględniono również tych młodych, którzy potrzebują Kościoła w dramatycznych chwilach życia, kiedy chorują bądź stają się niepełnosprawni.

Głos Kościoła jest również ważny, by pokazać, że ideały, które stawia się dziś przed młodymi, często nie spełniają ich prawdziwych oczekiwań. Mówi Maciej Klimasiński.

„Uderzyła mnie obserwacja, która się potwierdza we wszystkich środowiskach na całym świecie, że społeczeństwo naciska na młodych ludzi, żeby osiągnęli biegłość w tym, co robią, czyli, że muszą znać języki, muszą skończyć świetne studia, znaleźć świetną pracę, być zdolnymi do wielu rzeczy. Jest taki nacisk, że młody człowiek musi osiągnąć sukces za wszelką cenę. I to po pierwsze jest źródłem wielu frustracji, bo nie każdy jest zdolny, aby temu sprostać, a po drugie w takim pędzie, w takim poszukiwaniu sukcesu często zapominamy o duchowości, nie ma na to czasu i miejsca. Tutaj Kościół ma swoją rolę. Ma pokazać, że ta biegłość, ten sukces nie są źródłem szczęścia, sensu życia, i że również w życiu podatnym na zranienie, czy wręcz w słabości i niedoskonałości można odnaleźć bliskość z Chrystusem, a poprzez to sens życia. Tego dzisiejszy świat nie mówi, a Kościół mówi to bardzo mocno” –  powiedział Radiu Watykańskiemu Maciej Klimasiński.

kb/ rv

Papież: Bóg kocha nas miłością wierną, jak ojciec i matka

czw., 22/03/2018 - 14:00

Pan jest wierny i nigdy o nas nie zapomina. Ta prawda winna umacniać nas nadzieją pełną radości – mówił Papież na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W dniach poprzedzających Wielki Tydzień Kościół zaprasza nas do refleksji nad nieustanną miłością Boga, który pamięta o przymierzu zawartym z człowiekiem. Jego przykładem jest Abraham, o którym mówi dzisiejsze czytanie z Księgi Rodzaju (Rdz 17, 3-9). Zawarte wtedy przymierze będzie trwało pomimo grzechów i zdrad człowieka.

Franciszek stwierdził, że Bóg kocha człowieka taką miłością, która nie pozwala Mu o nim zapomnieć. Dla jej zobrazowania Papież posłużył się przykładem z Argentyny. W tym kraju na dzień matki wręcza się mamom bukiet niezapominajek. Dla mam żyjących ma on kolor błękitny, dla zmarłych fioletowy.

 

„To jest miłość Boga, taka jak miłość mamy. Bóg nie zapomina o nas. Nigdy. Nie może, jest bowiem wierny Swojemu przymierzu. To daje nam bezpieczeństwo. O sobie możemy powiedzieć: «Ale moje życie jest takie złe... Przeżywam trudności, jestem grzesznikiem, grzesznicą». Ale On nie zapomina o tobie, bo ma tę wielką miłość i jest ojcem i matką” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zauważył, że ta wierność Boga prowadzi do radości. Podobnie jak w wypadku Abrahama, nasza radość umacnia się nadzieją, gdyż „każdy z nas wie, że nie jest wierny”, ale Bóg jest. Wystarczy pomyśleć o Dobrym Łotrze.

 

„Bóg, który jest wierny nie może zaprzeczyć samemu sobie, nie może nas odrzucić, nie może zaprzeczyć swojej miłość, nie może odrzcić swojego ludu, nie może zaprzeczyć, gdyż nas kocha. I to jest wierność Boga. Kiedy idziemy do sakramentu pokuty, proszę was: nie myślcie wtedy, że idziecie do pralni, aby zmyć z siebie brud. Nie. Idziemy, aby Bóg, który jest wierny i zawsze na nas czeka, objął nas swoją miłością. Czeka zawsze” – mówił Papież.

Na zakończenie Franciszek jeszcze raz powrócił do głównego tematu swojej homilii:

 

„Bóg jest wierny, zna mnie i kocha. Nigdy nie zostawia mnie samego. Prowadzi mnie za rękę. Czego mogę więc chcieć? Czego więcej? Co powinienem zrobić? Cieszyć się w nadziei. Raduj się, gdyż Pan cię kocha, tak jak kocha ojciec i matka” – stwierdził Franciszek.

pp/ rv

Msza przy grobie św. Jana Pawła II - 22 marca 2018 r.

czw., 22/03/2018 - 12:04

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Wojciech Giertych OP, teolog papieski.

Aktualności Radia Watykańskiego - 21.03.2018

czw., 22/03/2018 - 12:00

Słuchaj:           

Liban: pomnik Papieża Franciszka znakiem obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie

śr., 21/03/2018 - 17:11

W Libanie odsłonięto pomnik Papieża Franciszka. Jest to pierwszy monument obecnego Biskupa Rzymu na Bliskim Wschodzie. Ma on być znakiem obecności chrześcijan na tych terenach i zachętą do pokojowego współistnienia różnych religii. Inicjatywa wzniesienia pomnika ma wymiar symboliczny i zwraca uwagę na napięte w ostatnim czasie stosunki między chrześcijanami i muzułmanami.

Liban jest miejscem starć o charakterze wyznaniowym, które koncentrują się wokół zdobycia kontroli nad terenami należącymi do chrześcijan, katolików obrządku maronickiego. Prawa do nieruchomości roszczą sobie głównie wspólnoty szyickie, zamieszkujące tereny dystryktu Babda w zachodniej części kraju, gdzie wzniesiono pomnik Ojca Świętego. W uroczystości odsłonięcia monumentu wziął udział m.in. maronicki arcybiskup Bejrutu Boulos Matar.

mn/rv, fides

Filipiny: biskupi przeciwko legalizacji rozwodów

śr., 21/03/2018 - 17:11

Tam gdzie rozwód jest prezentowany jako prosty wybór, małżeństwa i rodziny łatwiej się rozpadają – oświadczył przewodniczący konferencji Episkopatu Filipin. Abp Romulo Valles wypowiedział się przeciwko dyskutowanej w tym kraju legalizacji rozwodów, ostrzegając, że będzie ona szkodliwa dla rodzin, a szczególnie dzieci.

Rozwód może w istocie szybkim rozwiązaniem dla tzw. „nieudanych małżeństw” – mówi filipiński hierarcha – ale może zniszczyć te małżeństwa, które mogłyby być uratowane. Słowa abpa Vallesa odbiły się szerokim echem wśród świeckich katolików. 24 organizacje katolickie opublikowały oświadczenie, w którym potwierdzają, że „pary, które przechodzą razem próby małżeńskie, wzrastają w cnocie i szczęściu”.

Nowa ustawa została przygotowana przez Edcela Lagmana, liberalnego polityka, spod którego ręki wyszły już ustawy zezwalające na promowanie antykoncepcji, edukację seksualną w szkołach czy gender. Obecnie unieważnienie małżeństwa z punktu widzenia państwowego na Filipinach jest możliwe. Wymaga jednak czasu i niekiedy dużych nakładów finansowych.

mk/ rv

 

Watykański pawilon na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji

śr., 21/03/2018 - 17:11

To rodzaj pielgrzymki, którą może odbyć każdy, kto pragnie odkryć piękno, ciszę, sens przebywania zarówno wśród ludzi, jak i w samotności lasu – tak pawilon Stolicy Apostolskiej, która zadebiutuje na tegorocznym Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, opisuje przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu kard. Gianfranco Ravasi skupił się na wyjaśnieniu sensu wystawy zaprojektowanej przez architektów pochodzących z 5 kontynentów.

Watykański pawilon o nazwie Vatican Chapels będzie sekwencją 10 kaplic umieszczonych w lesie znajdującym się na jednej z wysp Laguny Weneckiej. Ambona i ołtarz stanowią dwa podstawowe elementy, które mają nawiązywać do Słowa Bożego i Uczty eucharystycznej jednoczącej wspólnotę wiernych. Inspiracją projektu jest kaplica z 1920 r., znajdująca się na tzw. leśnym cmentarzu w Sztokholmie. W kulcie chrześcijańskim to właśnie kaplice są prawdziwymi świątyniami, choć dużo mniejszymi od katedr, bazylik i kościołów – podkreśla kard. Ravasi. Wystawę będzie można oglądać od 26 maja na weneckiej wyspie św. Jerzego.

mn/rv

Brazylia: nazdzwyczajna akcja powołaniowa

śr., 21/03/2018 - 17:09

Dla obserwatora tamtejszego Kościoła może pojawić się refleksja, że następuje większe przebudzenie w sferze duchowej, która od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku została wyrugowana i zastąpiona w sposób nachalny przez różnorodne akcje o charakterze społecznym, a  wypływające z teologii wyzwolenia. 

Liczba powołań kapłańskich nie wzrasta równolegle z rozwojem demograficznym. Przemiany, jakie następują w Brazylii, przyczyniają się do szybkiego przemieszczania się ludności do miast. Stąd rozwój urbanistyczny staje się wyzwaniem dla Kościoła. Musi on zapewnić wiernym odpowiednią liczbę kapłanów. Ponieważ wszelkie akcje nie przynoszą większych rezultatów, stąd nagły zwrot do  modlitwy o powołania.

W dniach16-18 marca w archidiecezji Rio de Janeiro odbywało się we wszystkich parafiach triduum modlitewne w intencji kapłanów. Wspólnoty otrzymały specjalne materiały pomocnicze do wykorzystania podczas wspólnej modlitwy w intencji duszpasterzy oraz nowych powołań do posługi kapłańskiej.

52 diecezje w południowym stanie Paraná rozpoczynają w tym miesiącu, nie spotykaną w takim wymiarze, akcję ewangelizacyjną pod hasłem „W każdej wspólnocie nowe powołanie”. Zgodnie z tym zamierzeniem każda parafia i wspólnota winny zainicjować stałą modlitwę o nowe powołania. Pasterze zachęcają także, aby promocja powołań poprzez modlitwę była obecna na portalach społecznościowych. Ponadto biskupi sugerują, aby wszystkie spotkania duszpasterskie w parafiach rozpoczynały się wspólnym odmówieniem dziesiątki różańca w intencji nowych powołań. Rozprowadza się do parafii w Paranie wideo przedstawiające świadectwa powołanych, aby w ten sposób zachęcać młodzież do przyjęcia powołania.

Należy się spodziewać, że inne diecezje pójdą śladami Kościoła w Rio de Janeiro i Paranie.

Z. Malczewski TChr, Brazylia

Pedofilia w internecie kwitnie, operatorzy umywają ręce

śr., 21/03/2018 - 17:09

W szybkim tempie rośnie produkcja materiałów pornograficznych z udziałem nieletnich. W ubiegłym roku liczba dostępnych w internecie filmów o takiej treści wzrosła pięciokrotnie: z 200 tys. do niemal miliona. Dwukrotnie zwiększyła się liczba stron internetowych, które udostępniają takie materiały.

Doroczny raport na ten temat przedstawiło włoskie stowarzyszenie Meter, które walczy z plagą pedofilii. Kierujący nim ks. Fortunado di Noto podkreśla, że organy sprawiedliwości zbyt mało interesują się tą formą działalności przestępczej. Pozytywnym elementem jest natomiast nawiązanie współpracy z polską policją, dzięki czemu szybciej można ją informować o przestępstwach w naszym kraju. Zdaniem ks. di Noto poważnym problemem jest też obojętność głównych operatorów internetu, którzy nie podejmują żadnych działań, by ograniczyć tę plagę, a niekiedy odmawiają wręcz współpracy z policją.

„Tegoroczny raport stowarzyszenia Meter został przesłany do ponad tysiąca przedstawicieli władz na całym świecie, więc nikt nie będzie mógł już twierdzić, że nie wiedział. Ten raport to nie dane statystyczne, lecz efekt codziennej pracy światowego obserwatorium, które specjalizuje się w monitorowaniu w skali światowej produkcji, wymiany, a także sprzedaży filmów i fotografii dzieci. Za tym makabrycznym rynkiem stoi bowiem wielki biznes. I widzimy, że w ostatnim roku zmieniły się trendy. Bardziej popularne stają się filmy, ich liczba wzrosła pięciokrotnie”.

Jak podkreśla przewodniczący Stowarzyszenia Meter, niepokojącym zjawiskiem jest też pedofilia kulturowa. Liczne ugrupowania, lobby, ośrodki opiniotwórcze, a nawet naukowcy dążą do tego, by pedofilii nie uważać już za perwersję, lecz za kolejną orientację seksualną. Jest to działalność zorganizowana. Zbierane są nawet fundusze dla promowania tej chorej idei. Co roku obchodzony jest dzień pedofilskiej dumy. Jak podkreśla ks. di Noto, jest to kolejny przejaw relatywizmu i ideologicznej kolonizacji.

kb/ rv

Jasna Góra: zakończono pierwszy etap prac konserwatorskich

śr., 21/03/2018 - 17:09

Na Jasnej Górze zakończono kolejny etap prac budowlano-konserwatorskich prowadzonych ze środków unijnych. Odnowieniu i modernizacji poddane zostały m.in. pierwsza część Kaplicy Matki Bożej tzw. przybudówka, sala papieska oraz nawierzchnie i mury trzech bastionów. Prace podjęto celem ochrony „narodowej perły” i dziedzictwa kulturalnego Europy, a także, aby przypomnieć o edukacyjnej roli sanktuarium i dostosować to miejsce do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach programu modernizacji wielkim wyzwaniem były działania w Kaplicy Matki Bożej, która ani na chwilę nie została wyłączona dla pielgrzymów. Tu w „atrium” remont dotyczył, poza posadzką, niemal całego pomieszczenia. Konserwacji poddane zostały także XVIII- wieczne obrazy drogi krzyżowej. Podobnie jak Golgota Jerzego Dudy-Gracza znajdująca się w górnej części. Zupełnie na nowo rozbłysła, wiekowa już, Sala Jana Pawła II. Zyskała nowe oświetlenie, scenę i bardzo nowoczesne zaplecze techniczne a nawet geotermalne ogrzewanie. Na ściany powróciły mozaiki świętych jasnogórskich pielgrzymów i gobeliny z wizerunkami Jana Pawła II, dar z 1991 r. okazji Światowych Dni Młodzieży. - To miejsce ma służyć pielgrzymom – przypomina przeor o. Marian Waligóra: „Chcemy, żeby mieli jak najpiękniejsze duchowe przeżycia w spotkaniu z Matką Najświętszą i również poprzez te różne spotkania, odwiedzania miejsc historycznych Jasnej Góry, by mogli dobrze przezyć ten swój czas pielgrzymowania”.  

Unijne środki stanowią tylko część funduszy potrzebnych na renowację narodowego dziedzictwa jakim jest Jasna Góra. Większość prac jest możliwa dzięki wsparciu przybywających tu pielgrzymów.

it, Jasna Góra

Papież przyjął rezygnację ks. Dario Eduardo Viganò

śr., 21/03/2018 - 17:07

Jak podaje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Ojciec Święty przyjął rezygnajcę ks. Dario Eduardo Viganò z funkcji prefekta Sekretariatu Komunikacji. Do czasu mianowania następcy Sekretariatem kieruje jej sekretarz ks. Lucio Adrián Ruiz.

Opublikowano też dwa listy, ks. Viganò i Papieża. Wyjaśniając motywy swej dymisji, włoski prałat nawiązuje do licznych polemik, które wywołały ostatnio jego poczynania. Dotyczą one przede wszystkim sposobu, w jaki były prefekt sekretariatu posłużył się listem Benedykta XVI w promocji serii książek o teologii Papieża Franciszka. Ks. Viganò podkreśla, że nie chce, aby jego osoba opóźniała, szkodziła czy wręcz blokowała reformy watykańskich mediów.

Odpisując na ten list, Franciszek stwierdza, że po ostatnich spotkaniach z ks. Viganò, jak również po długiej refleksji i uważnym rozważeniu przedstawionej przez niego motywacji zgadza się na jego wycofanie z kierownictwa dykasterii i nie bez oporów przyjmuje jego dymisję. Prosi go zarazem, by nadal pozostał w sekretariacie jako asesor i współpracował z nowym prefektem w reformie watykańskich mediów.

Franciszek z uznaniem wyraża się o zaangażowaniu ks. Viganò w jego dotychczasową posługę, która pokazała, że reforma Kościoła to nie przede wszystkim kwestia organizacji, lecz ducha służby. Papież dziękuje też byłemu prefektowi za pokorę i głębokie czucie z Kościołem.

kb/ rv

Papież do Polaków: przyjmujcie zawsze Chrystusa w Komunii św.

śr., 21/03/2018 - 17:06

Zwracając się do obecnych na Placu św. Piotra Polaków, Franciszek zachęcił ich, aby przyjmowali Chrystusa w Komunii św. i w ten sposób napełniali się świętością.

„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, nasze uczestnictwo we Mszy św. jest pełne, gdy przyjmujemy Ciało i Krew Pana w Komunii eucharystycznej. Jest to najgłębsze zjednoczenie z Chrystusem. On daje się nam grzesznikom jako pokarm, który nas uzdrawia, napełnia świętością i pozwala żyć życiem samego Boga. Przyjmujcie ten pokarm, aby napełniał was świętością! Z serca wam błogosławię” – mówił Franciszek.

pp/ rv

Strony

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal