Radio Watykańskie

Subskrybuj Kanał Radio Watykańskie Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Zaktualizowano: 2 godziny 53 minuty temu

Od dziś polska wersja Vaticannews.va

pon., 09/04/2018 - 16:07

Nowy portal informacyjny Stolicy Apostolskiej Vaticannews.va ma swoją polską wersję. Od dziś właśnie w tym miejscu będą zamieszczane wiadomości i materiały audiowizualne przygotowywane przez polską sekcję Radia Watykańskiego. Jest to efekt reformy i scalania watykańskich mediów.

Wchodząc na naszą dotychczasową stronę internetową radiovaticana.va zostaną Państwo automatycznie przekierowani na nowy portal. Lepiej jednak otworzyć go bezpośrednio wpisując adres: vaticannews.va i wybierając język polski.

Do tej pory portal Vaticannews.va był obsługiwany w sześciu językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim i niemieckim, a od dziś dołącza do niego język polski.

kb/rv

 

Niedziela Bożego Miłosierdzia w Polsce

ndz., 08/04/2018 - 20:33

Kościół w Polsce trwa dziś na modlitwie do Bożego Miłosierdzia. Centralne uroczystości tradycyjnie już odbywają się w Krakowie-Łagiewnikach. W tamtejszym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zgromadziło się 50 tys. wiernych z całego świata. 

Uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęły się już w sobotni wieczór od nabożeństwa Drogi Miłosierdzia. W niedzielne przedpołudnie liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski stwierdził, że musimy zdać sobie sprawę z ogromu łaski, że otrzymaliśmy życie od Ojca bogatego w miłosierdzie, a przez to musimy kochać każdego innego człowieka. 

„Bo jeśli on, ten drugi człowiek jest tak cenny w oczach Boga, że Jezus Chrystus przelał za niego swoją Przenajświętszą Krew, to jakże ja mam prawo potępiać, czy odwracać się od mojego brata, chociażby nawet on wyrządził mi krzywdę. Czy nie raczej być jak Bóg? Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” - mówił abp Jędraszewski. Tegoroczne uroczystości w Krakowie-Łagiewnikach odbywają się w roku 80-lecia śmierci św. Faustyny i 150. rocznicy obecności Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Miłosierdzie źródłem wolności”, które nawiązuje do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. R. Łączny, KAI/ rv

Aktualności Radia Watykańskiego - 08.04.2018

ndz., 08/04/2018 - 20:29

Słuchaj: 

Łotwa: Kościół i młodzież

ndz., 08/04/2018 - 20:15

„Przygotujmy się do Światowych Dni Młodzieży” – pod takim hasłem w Rydze (7 kwietnia) odbyło się spotkanie wstępne przed przyszłorocznym wydarzeniem w Panamie. Wzięli w nim udział przedstawiciele młodego pokolenia katolików z różnych diecezji Łotwy.

Niestety owych przedstawicieli zebrało się zaledwie kilkunastu, łącznie z „weteranami” poprzednich Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro i Krakowie. W programie uwzględniono nie tylko przygotowania przed styczniowym wyjazdem do Panamy. Można było usłyszeć ponadto sprawozdanie ze spotkania przedsynodalnego w Rzymie, gdzie była również przedstawicielka Łotwy, czy też omówienie papieskiego przesłania na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży.

Mszy dla uczestników ryskiego spotkania przewodniczył bp Viktors Stulpins. Ordynariusz diecezji lipawskiej przyznaje, że uczestnictwo łotewskiej młodzieży w życiu Kościoła, w tym także w masowych wydarzeniach religijnych nie imponuje. Zaznacza, że tego problemu nie należy w duszpasterstwie ignorować: „Ci młodzi ludzie w dzieciństwie może jeszcze są w kościele, gdzie ich mama, babcia, dziadek czy tata przywożą. Potem jednak przychodzi wiek, kiedy chcą oni odejść, sami spróbować w życiu czegoś jeszcze. I trzeba do nich dotrzeć, żeby pomóc im jakoś na tej drodze, choć robią oni swoje własne kroki, czy nawet błędy – żeby być z nimi. Dlatego chciałbym trochę parafrazować Papieża Franciszka, który mówi, że musimy być przed trzodą, w środku niej i na końcu za nią. I tak samo musimy być z młodzieżą: żeby z przodu pokazywać drogę, w środku, by czuli naszą obecność, a na końcu, by pomóc tym, którzy zostali z tyłu”.

Zdaniem bp. Stulpinsa ważnym zagadnieniem jest przezwyciężanie u młodego pokolenia katolików tendencji do zamykania się w małych izolowanych grupkach. Pozytywną odpowiedzią może być indywidualne podejście oraz wypracowanie odpowiednich programów duszpasterskich.

T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

Niemcy: ekumeniczna modlitwa za ofiary zamachów

ndz., 08/04/2018 - 20:14

„Modlę się za ofiary i za wszystkich poszkodowanych” - napisał w specjalnym oświadczeniu kard. Reinhard Marx, dodając że we wspólnej modlitwie łączą się wszyscy niemieccy biskupi, po tym, jak wczoraj popołudniu furgonetka wjechała w ludzi siedzących przed restauracją na starym mieście w Münster zabijając dwie osoby i raniąc około 20.

Również miejscowy biskup Felix Genn powiedział, że jest wstrząśnięty tym, co się stało. „Nie znamy jeszcze dokładnych przyczyn tego zdarzenia, ale niezależnie od tego, stało się coś strasznego. Modlę się za ofiary i ich rodziny” stwierdził ordynariusz Münster. Dziś wieczorem w katedrze św. Pawła, niedaleko od miejsca zdarzenia odprawione będzie ekumeniczne nabożeństwo w intencji ofiar i ich rodzin.

Współczucie z rodzinami ofiar wyraził też przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Thomas Sternberg. Jego świecka organizacja jest organizatorem tzw. Zjazdów Katolika. Tegoroczny Katholikentag odbędzie się w połowie maja właśnie w Münster, ale organizatorzy na razie nie komentowali ewentualnych zmian w podjętych już środkach bezpieczeństwa.

Tymczasem wg wstępnych informacji niemieckiej policji sprawcą nieszczęścia był niezrównoważony psychicznie 48letni Niemiec Jens R., który tuż po wjechaniu w tłum popełnił samobójstwo.

Zgodnie z pierwszymi ustaleniami, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii poinformował, że w tragedii w Münster nie ucierpieli Polacy.

T. Kycia, Berlin/ rv

USA: biskupi po spotkaniu młodych

ndz., 08/04/2018 - 17:36

Episkopat amerykański z wdzięcznością przyjął dokument Instrumentum Laboris  opublikowany po zakończonym spotkaniu młodych w Watykanie, w ramach przygotowań do synodu. Biskupi amerykańscy są wdzięczni przede wszystkim za otwarcie i szczerość młodych delegatów. „Inspirujące jest usłyszeć, że młodzi mają wielkie pragnienia zaangażowania się w życie Kościoła i głębokie pragnienie wzrastania w wierze” – powiedział kardynał Joseph Tobin  przewodniczący komisji episkopatu ds. duchowieństwa, życia konsekrowanego i powołań.

Jednym z wielu pozytywnych owoców uczestnictwa młodych Amerykanów w przedsynodalnym spotkaniu jest ich zaangażowanie w żywy i szczery dialog. „Jestem wyjątkowo wdzięczny, że młodzi gotowi są do współpracy, by zwiększać zaangażowanie swych przyjaciół w życie Kościoła. Szczególnie jestem wdzięczny za ich chęć przyprowadzania tych, spośród swoich przyjaciół, którzy nie praktykują już wiary w Kościele katolickim” – twierdzi arcybiskup Charles Chaput metropolita Filadelfii, delegat na Synod.

Jednak sytuacja młodych pozostających w Kościele, także nie jest wolna od różnorodnych wyzwań – stwierdzili delegaci. Młodzi katolicy nie są dostatecznie katechizowani. Ich braki wiedzy religijnej i formacji są często krytykowane przez starszych, tych samych, którzy jak na ironię narzekają na brak młodych w Kościele. Inne problemy to wrastająca liczba młodych zapadających na choroby psychiczne, nadużywanie mediów społecznościowych, czy pornografia. Delegaci wiążą duże nadzieje z faktem, że biskupi amerykańscy są otwarci na dialog z młodymi.

A. Pożywio, Chicago/rv

Papież potępił użycie broni chemicznej w Syrii

ndz., 08/04/2018 - 15:37

Ojciec Święty potępił użycie broni chemicznej w Syrii. Po odmówieniu modlitwy „Regina Caeli” Franciszek nawiązał do ataku gazem trującym w mieście Duma we Wschodniej Gucie, gdzie zginęło co najmniej 70 osób, w większości kobiety i dzieci.

„Z Syrii docierają straszne wiadomości o bombardowaniach, które spowodowały dziesiątki ofiar, wśród nich jest wiele kobiet i dzieci. Mowa jest o wielu osobach dotkniętych działaniem substancji chemicznych zawartych w bombach. Módlmy się za zmarłych, rannych, za cierpiące rodziny. Nie ma dobrej wojny i złej wojny, i nic nie może usprawiedliwić użycia takich narzędzi masowego rażenia przeciwko bezbronnym ludziom i narodom. Módlmy się, aby przywódcy polityczni i wojskowi obrali inną drogę niż droga śmierci i zniszczenia. Tylko droga negocjacji może doprowadzić do pokoju” – powiedział Papież.

Ostateczny bilans ataku wciąż nie jest znany. Mówi się nawet o tysiącu rannych.  Opozycyjne źródła donoszą, że śmigłowce wojsk Baszara al-Asada zrzucały na miasto bomby wypełnione sarinem.

bz/ rv

Hiszpania: umacnia się kult Bożego Miłosierdzia

ndz., 08/04/2018 - 15:37

W Hiszpanii coraz bardziej umacnia się kult Bożego Miłosierdzia. W dużej mierze jest to zasługa migrantów z krajów Ameryki Łacińskiej. Dzisiaj obraz Jezusa Miłosiernego jest już w większości hiszpańskich parafii.

Jako pierwszy szerzył kult Bożego Miłosierdzia długoletni kapelan hiszpańskiej Polonii ks. Marian Walorek. Były więzień Dachau przełożył na hiszpański fragmenty „Dzienniczka” siostry Faustyny jeszcze w latach 50. XX wieku. W latach ‘80 i ’90 kult Bożego Miłosierdzia wzmocnił się dzięki przyjazdowi licznych migrantów z Polski. Był jednak bardziej ograniczony do kręgów polonijnych. Dla Hiszpanów kult Bożego Miłosierdzia „kolidował” z kultem Serca Pana Jezusa, bardzo mocno zakorzenionym w lokalnej pobożności. Dopiero migracja z krajów Ameryki Łacińskiej przyczyniła się do szybkiego rozwoju kultu „Cristo de la Misericordia”, czyli Chrystusa Miłosiernego. W różnych parafiach zaczęły powstawać grupy modlitewne, które z biegiem czasu przekształciły się w krajowy Ruch Apostolatu Bożego Miłosierdzia. W Madrycie istnieje już niewielkie sanktuarium Jezusa Miłosiernego.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

Papieskie życzenia dla chrześcijan Kościołów wschodnich

ndz., 08/04/2018 - 15:37

Papież złożył świąteczne życzenia chrześcijanom Kościołów wschodnich, którzy dziś obchodzą Wielkanoc. Pozdrowił ich przed modlitwą „Regina Caeli”, którą zakończyły się watykańskie uroczystości Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

„Naszym braciom i siostrom z Kościołów wschodnich, którzy dziś, zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzą uroczystość Wielkanocną składam moje najlepsze życzenia – mówił Franciszek. – Niech zmartwychwstały Pan napełni ich światłem i pokojem oraz pocieszy wspólnoty żyjące w warunkach szczególnie trudnych”.

bz/ rv

Franciszek pozdrowił przedstawicieli Romów i Sinti

ndz., 08/04/2018 - 15:37

Ojciec Święty wezwał do modlitwy za syryjskich uchodźców i do szerzenia kultury spotkania, która jest – jak podkreślił –  drogą do prawdziwej integracji.  Franciszek mówił o tym przed modlitwą „Regina Caeli” pozdrawiając przybyłych do Watykanu przedstawicieli Romów oraz Sinti, z okazji ich Międzynarodowego Dnia - „Romanò Dives”.

„Członkom tych starożytnych ludów życzę pokoju i braterstwa i mam nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie sprzyjał kulturze spotkania, wraz z dobrą wolą wzajemnego poznania i szacunku. Jest to droga prowadząca do prawdziwej integracji – mówił Papież. – Drodzy Romowie i Sinti, módlcie się za mnie i módlmy się wspólnie za waszych syryjskich braci uchodźców”.

bz/ rv

Papież: miłosierdzie pulsem Bożego serca

ndz., 08/04/2018 - 13:09

„Nie wystarczy wiedzieć, że Bóg istnieje. Musimy Go dotknąć własnymi rękami, zobaczyć, że dla nas zmartwychwstał”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie uroczystej Mszy w placu św. Piotra. Stanowiła ona centralny punkt watykańskich obchodów Niedzieli Bożego Miłosierdzia. W liturgii uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata. Obecni byli też misjonarze miłosierdzia z pięciu kontynentów, których Ojciec Święty kolejny już raz zaprosił do Rzymu. Przy papieskim ołtarzu ustawiono obraz Jezusa Miłosiernego. 

Wychodząc od niedzielnej ewangelii, w której Zmartwychwstały Jezus, daje się zobaczyć uczniom, pokazując im przebite ręce i bok Franciszek zaznaczył, że także dziś możemy zobaczyć Jezusa przez Jego rany.

„Wejście w Jego rany to kontemplowanie bezgranicznej miłości, wypływającej z Jego serca. To zrozumieć, że Jego serce bije dla mnie, dla ciebie, dla każdego z nas. Drodzy bracia i siostry, możemy uważać się i określać za chrześcijan i mówić o wielu pięknych wartościach wiary, ale podobnie jak uczniowie potrzebujemy widzenia Jezusa dotykając Jego miłości. Tylko w ten sposób możemy dotrzeć do istoty wiary i, podobnie jak uczniowie, znaleźć pokój i radość silniejsze niż wszelkie wątpliwości” – podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek nawiązał do wyznania św. Tomasza: „Pan mój i Bóg mój” złożonego po tym, jak zobaczył rany Jezusa. Papież podkreślił, że używając słowa „mój” nie bezcześcimy Boga tylko oddajemy cześć Jego miłosierdziu, ponieważ „to On chciał stać się naszym”. „Miłosierdzie nie jest jedną z wielu cech Boga, lecz pulsem Jego serca” – podkreślił Ojciec Święty. Wskazał, że jeśli chcemy doświadczyć miłości musimy pozwolić, by nam przebaczono.

„Pójście do spowiedzi wydaje się trudne. Jesteśmy kuszeni, aby wobec Boga postępować tak, jak uczniowie w Ewangelii: zabarykadować się za zamkniętymi drzwiami. Uczynili to ze strachu, a my też się boimy, wstydząc otworzyć się i wyznać grzechy – mówił Papież. – Niech Pan obdarzy nas łaską zrozumienia wstydu, postrzegania go nie jako zamknięte drzwi, lecz jako pierwszy krok spotkania. Gdy doświadczamy wstydu, winniśmy być wdzięczni: oznacza to, że nie godzimy się na zło, i to jest dobre. Wstyd jest tajemnym zaproszeniem duszy, która potrzebuje Pana, by przezwyciężyć zło. Dramat pojawia się wtedy, gdy już nie wstydzimy się niczego. Nie lękajmy się doświadczenia wstydu! I przejdźmy od wstydu do przebaczenia!”.

Franciszek przestrzegł przed rezygnacją w życiu duchowym, kiedy to poddajemy się zniechęceniu mówiąc, że tak długo jesteśmy chrześcijanami, a w naszym życiu nic się nie zmienia. Podkreślił, że zniechęceni wyrzekamy się miłosierdzia, a ono jest większe od każdej ludzkiej nędzy. „Stale powracaj do proszenia o miłosierdzia a zobaczymy, kto wygrał” – apelował Papież.

„Wie o tym ten, kto zna  sakrament przebaczenia - to nieprawda, że wszystko pozostaje tak jak było. Za każdym razem otrzymując przebaczenie jesteśmy pokrzepieni, doznajemy otuchy, bo za każdym razem czujemy się bardziej miłowani. A kiedy, będąc miłowanymi upadamy ponownie, doświadczamy więcej bólu niż wcześniej. Jest to ból dobroczynny, który powoli oddziela nas od grzechu. Odkrywamy wtedy, że siłą życia jest otrzymanie Bożego przebaczenia i pójście naprzód, od przebaczenia do przebaczenia” – podkreślił Ojciec Święty.

Papież wskazał jeszcze kolejne drzwi, które zamykamy przed Bożym przebaczeniem. „Niejednokrotnie są one wręcz opancerzone” – mówił Franciszek odnosząc się do drzwi grzechu. Zauważył, że Bóg tak właśnie lubi przychodzić „przez drzwi zamknięte”, gdy wszelki dostęp zdaje się być zaryglowany. „Tam Bóg dokonuje cudów. Nigdy nie decyduje o tym, by się od nas oddzielić, to my zostawiamy Go na zewnątrz” – mówił Papież.

„Ale kiedy wyznajemy nasze grzechy, ma miejsce coś niesłychanego: odkrywamy, że właśnie ten grzech, który trzymał nas z dala od Pana, staje się miejscem spotkania z Nim. Tam Bóg zraniony w swej miłości wychodzi naprzeciw naszym ranom. I czyni nasze nędze ranami podobnymi do swoich chwalebnych ran. Ponieważ On jest miłosierdziem i dokonuje cudów w naszych nędzach. Podobnie jak Tomasz, prośmy dzisiaj o łaskę rozpoznania naszego Boga: znalezienia w Jego przebaczeniu naszej radości, w Jego miłosierdziu naszej nadziei” – zachęcał Ojciec Święty w czasie watykańskich obchodów Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

bz/ rv

Izrael: parafia personalna dla migrantów

ndz., 08/04/2018 - 12:39

W ostatnich latach wspólnota Kościoła katolickiego w Izraelu powiększyła się. Przyczyniło się do tego przybycie wielu migrantów i uchodźców. Aby odpowiedzieć na ich potrzeby duszpasterskie administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa utworzył dla nich parafię personalną oraz wikariat apostolski. Ofiacjalne erygowanie parafii i wikariatu nastąpi 20 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

 W wywiadzie dla watykańskiej rozgłośni radiowej abp Pizzaballa zwrócił uwagę na okoliczności, które przyczyniły się do podjęcia takiej decyzji. Zaznaczył, że według danych szacunkowych obecnie w Izraelu jest około 200 tys. migrantów.

„Są wśród nich Filipińczycy, Hindusi, obywatele Siri Lanki, a także osoby z innych krajów azjatyckich. Niektórzy także przyjechali z Ameryki Łacińskiej, choć tych ostatnio jest nieco mniej. Są także uchodźcy, których liczba sięga prawie 40 tys. Przybyli przede wszystkim z Erytrei, Sudanu i Somalii. Nie wszyscy oczywiście są chrześcijanami. Ale powód powołania parafii terytorialnej i wikariatu apostolskiego jest przede wszystkim duszpasterski. Dla tych, którzy są chrześcijanani chodzi o towarzyszenie duchowe, duszpasterskie, bo to jest konieczne. Ale Kościół jest także aktywny na polu socjalnym, na przykład opiekujemy się dziećmi. Kiedy bowiem dorośli wychodzą do pracy - mamy nadzieję, że tak jest - to dzieci pozostają często pozostawione same sobie. Taką pomoc kierujemy do wszystkich i Kościół robi to we współpracy z innymi grupami osób świeckich czy organizacjami pozarządowymi” – powiedział abp Pizzaballa.

 pp/ rv

Abp Fisichella: misjonarze miłosierdzia znakami Bożej bliskości

ndz., 08/04/2018 - 12:39

W Rzymie trwa spotkanie misjonarzy miłosierdzia, którym Papież przedłużył mandat ich posługi. Jest to dla nich okazja do modlitwy, katechezy oraz na spotkanie z Ojcem Świętym.

Zaproszenie ich do Rzymu jest odpowiedzią na inicjatywę Papieża, aby przedłużyć im mandat tej szczególnej posługi – tak o twrającym spotkaniu misjonarzy miłosierdzia mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Abp Rino Fisichella zaznaczył, że przybyło na nie ponad 550 misjonarzy pochodzących z pięciu kontynentów. Program ich spotkania przewiduje czas na katechezy oraz modlitwę, a także Msze i spotkanie z Ojcem Świętym. Będzie to także okazja do głębszej refleksji  nad ich posługą.

„To bardzo ciekawa rzecz: jest to bowiem posługa czyniona w największej dyskrecji, ale również z bardzo ważną obecnością w życiu Kościoła: misjonarze miłosierdzia są bowiem znakiem, z którym nikt nie powinien mieć trudności, bo jest to spotkanie miłosierdzia Bożego. Misjonarze są właśnie po to, by o nim świadczyć. I to jest to, co powiedział Papież, że mają być znakami Bożej bliskości. Wobec wielu trudnych sytuacji, wielu ciężkich grzechów – i dlatego są one zarezerwowane tylko dla Papieża -  wobec wszystkch ludzi misjonarze miłosierdzia są znakiem tej bliskości” – powiedział abp Fisichella.

pp/ rv

Aktualności Radia Watykańskiego - 07.04.2018

sob., 07/04/2018 - 19:10

Słuchaj:     

Praga: 18. Marsz dla życia

sob., 07/04/2018 - 19:07

Po raz 18. odbył się dziś w stolicy Czech, w Pradze, „Marsz dla życia”. Pierwszym punktem programu „Marszu dla życia” była Msza w praskiej katedrze św. Wita, św. Wojciecha i św. Wacława. Następnie u podnóża Hradczan odbył się festyn rodzinny, a po nim przejście głównymi ulicami miasta na Plac św. Wacława, gdzie pod pomnikiem Patrona Czech abp Pragi kard. Dominik Duka wszystkim rodzinom udzielił błogosławieństwa.

W czasie mszy św. w wypełnionej szczelnie praskiej katedrze kardynał Dominik Duka mówił o potrzebie traktowania poczętych dzieci jako osoby. Zwrócił uwagę na fakt, że czas Wielkanocy sprzyja myśleniu o poczętych, a nienarodzonych dzieciach jako stale życzących w Jezusie Chrystusie. Kardynał dziękował rodzinom za świadectwo życia ewangelicznego i stwierdził, że dzisiejszy widok katedry, pełnej rodzin i dzieci, na pewno wzbudziłby radość św. Jana Pawła II oraz jego poprzedników, praskich arcybiskupów, kardynała Berana, kardynała Tomáška i kardynała Vlka. Smutną prawdę o aborcjach w Republice Czeskiej przypominały złożone na ołtarzu czerwone róże. Było ich 53, tyle ile średnio każdego dnia w Czechach jest dokonywanych aborcji.

Organizatorem całego programu „Marszu” był czeski „Ruch dla życia”. Dzisiejszy marsz miał przypomnieć dzieła służącego ochronie poczętego życia, takich jak program „Nie sądzimy. Pomagamy”. W czasie „Marszu” domagano się większej pomocy socjalnej państwa dla rodzin wielodzietnych. Nade wszystko celem „Marszu” było szerzenie szacunku dla każdej osoby i wyrażenie swojej wdzięczności za dar życia.

Dzisiejszy „Marsz dla życia” zgromadził w Pradze około siedmiu tysięcy uczestników.

o. Hieronim Kaczmarek OP, Praga/rv

Palestyna: rząd uderza w chrześcijan

sob., 07/04/2018 - 19:07

Wielkanoc, obchodzona przez wyznawców Kościoła prawosławnego, w Palestynie nie będzie dniem świątecznym. Taką decyzję podjął premier tego kraju Rami Hamdallah. Decyzja ta uderza także w katolików, którzy wspólnie z prawosławymi świętują Boże Narodzenie zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, a Wielkanoc według juliańskiego, która w tym roku  wypada 8 kwietnia.

Sytuacja wywołuje niezadowolenie i obawy nie tylko wśród chrześcijan, ale także wśród wielu muzułmanów – mówi proboszcz parafii w stołecznym Ramallah. Ks. Jamal Khader zwraca uwagę, że jak dotąd Wielkanoc była świętem narodowym i odwołano je bez podania przyczyn. Najbardziej jednak Palestyńczycy boją się, że ta decyzja będzie wstępem do szeregu innych, idących w kierunku popsucia relacji z chrześcijanami.

mk/rv

Hiszpania: kampania episkopatu: Dlaczego nie chodzisz na religię?

sob., 07/04/2018 - 19:07

“Jeśli wszystko kwestionujesz, to zapytaj się dlaczego nie chodzisz na religię” pod takim hasłem rozpoczęła się drugi rok z rzędu kampania Episkopatu Hiszpanii “Zapiszę się na lekcję religii”. Głównie skierowana jest ona do nastolatków i młodzieży, którzy przestali się zapisywać na lekcję religii, bądź nigdy tego zrobili.

“Zapytaj się dlaczego nie zapisujesz się na lekcję religii, podobnie jak kwestionujesz inne tematy w twoim życiu”. Prezentacja lekcji religii, przypomnienie, że stanowi ona małą przestrzeń wolności dla rodziców i dzieci oraz zachęta do zapisania się na lekcję religii w przyszłym roku szkolnym to trzy główne cele kampanii, którą rozpoczął Episkopat. Po raz pierwszy kieruje się bezpośrednio do nastolatków w wieku 12-13 lat, którzy nie wybierają tego przedmiotu. Tymczasem świat z edukacją religijną jest “bardziej sprawiedliwy, miłosierny i wnosi swoją cząstkę humanizmu”. Wybór lekcji jest “opcją dobrą, konieczną i skonsolidowaną”. Dzieci “nie są własnością państwa ani rodziców, ale ich edukacja owszem zależy od rodziców, którzy mogą wybrać taką formację, jaką chcą dla swoich dzieci”, podkreślił bp César Franco.

W roku szkolnym 2016/17 lekcję religii wybrało ponad 3,5 miliona uczniów, ponad 60% w szkołach podstawowych i gimnazjach. W bieżącym roku liczba ta znacznie wzrosła. Z jednej strony jest to efekt ubiegłorocznej kampanii Episkopatu, z drugiej – “normalizacja” lekcji religii w rozkładzie zajęć: nie jest już ani pierwszą godziną ani ostatnią.

W Hiszpanii jest ok. 30 tys. katechetów, którzy swoją działalnością obejmują 2600 szkół, w tym 400 specjalnych.

M. Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/rv

Biskupi na Niedzielę Miłosierdzia: Duch Święty przynagla nas

sob., 07/04/2018 - 19:06

Do realizowania przynagleń Ducha Świętego zachęcają biskupi w liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia. Tego dnia przypada również święto patronalne Caritas, dlatego biskupi podkreślają rolę działalności charytatywnej Kościoła w Polsce. 

Mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 

„Księża biskupi piszą, że dzięki 5 tys. dzieł Caritas pomoc dociera do ok. 3 milionów potrzebujących. „Przez wasze wrażliwe serca i pomocne dłonie, Duch Święty pociesza strapionych, niesie konkretną pomoc w trudnościach oraz wielu naszym siostrom i braciom przywraca utraconą godność” - piszą księża biskupi, dziękując wszystkim, którzy zaangażują się w pomoc Caritas w Polsce” - powiedział rzecznik Episkopatu. 

W dokumencie biskupi podkreślają rolę Ducha Świętego, który jest darem Chrystusa Zmartwychwstałego i uzdalnia nas do głoszenia Ewangelii oraz prowadzi do pełni życia. 

R. Łączny, KAI

Konstancin-Jeziorna: pallotyńskie sympozjum „Sacerdos. Człowiek Boga”

sob., 07/04/2018 - 19:06

W Konstacinie-Jeziornie pod Warszawą odbywa się dwudniowe XIX Sympozjum Instytutu Pallottiego. Spotkania te organizowane są cyklicznie, a to tegoroczne zbiegło się z obchodami 200-lecia święceń św. Wincentego Pallotiego - poinformował ks. Artur Stępień, dyrektor Instytutu Pallotiego. 

„Temat «Sacerdos. Człowiek Boga» jest pewnym zaproszeniem dla każdego, kto wchodzi w dziedzictwo św. Wincentego Pallotiego, aby w swoim życiu przeżywał to zintegrowanie, ale też i włączenie w kapłaństwo samego Jezusa Chrystusa. Rzeczywiście kapłaństwo, bardzo krótko mówiąc, jest przecież tak naprawdę odnalezieniem się, byciem zaproszonym przez samego Boga, aby być Jezusem Chrystusem i o to bardzo wprost mówił nasz święty założyciel” - powiedział ks. Stępień. 
W czasie dwudniowego spotkania uczestnicy będą się m.in. zastanawiać czy sposób bycia kapłanem ks. Wincentego może być propozycją dla współczesnych. 

R. Łączny, KAI

Jasna Góra: pielgrzymka obrońców życia

sob., 07/04/2018 - 19:06

Dziękczynienie za zatrzymanie w naszej Ojczyźnie postępów kultury śmierci i wprowadzanie polityki społecznej służącej życiu i rodzinie oraz modlitwa o wzmocnienie polskiego prawa chroniącego życie, to główne intencje 38. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasnej Górze. Przedstawiciele ok. 60-u wspólnot zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia apelują o pilne uchwalenie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”.

Obrońcy życia podkreślają, że agresja i ofensywa skrajnie feministycznych środowisk nie może usprawiedliwiać zaniechania działań na rzecz prawa do życia każdego człowieka, ani być pretekstem do zaniedbań w wychowywaniu i edukacji. Prezes Federacji dr Paweł Wosicki zauważa, że dziś wielkim problemem jest relatywizacja wartości życia: „ Mówi się tak: no może jest to człowiek, ale jak ma się urodzić chory, nieszczęśliwy, niechciany, to może nie powinien żyć. To nowe argumenty. Trzeba mocno przeciwstawiać się takiemu wartościowaniu życia ludzkiego na lepsze i gorsze”. Odnosząc się do nieustannych przemian abp Wacław Depo podkreślał w  kazaniu, że trzeba nam rozpocząć nowe zmagania kulturowe, aby zdemaskować nowe niebezpieczeństwa. Za Janem Pawłem II metropolita częstochowski przypominał, że dobro społeczeństw i własne związane jest z dobrem rodziny. Obrońcy życia apelują do polityków o odwagę, do dziennikarzy o rzetelność w ukazywaniu problematyki pro-life, do lekarzy o nie uleganie presji i kierowanie się sumieniem a do wszystkich o konsekwentne upominanie się o prawo do życia dla każdego, bez wyjątków.

I.Tyras, Radio Jasna Góra

Strony

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal