Radio Watykańskie

Subskrybuj Kanał Radio Watykańskie Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Zaktualizowano: 2 godziny 52 sekundy temu

Paragwaj przed wyborami: według bp. Valenzueli kryzys moralny

1 godzina 30 minut temu

„Rani nas i niepokoi poważny kryzys moralny w życiu publicznym i prywatnym polityków i administracji sądowej oraz sytuacje niesprawiedliwości społecznej i gospodarczej w społeczeństwie” – powiedział w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP bp Ricardo Valenzuela, od kilku miesięcy ordynariusz Caacupé w Paragwaju. Znajduje się tam główne sanktuarium maryjne tego kraju, jedno z największych w Ameryce Łacińskiej.

W kontekście przyszłorocznych wyborów prezydenckich hierarcha [bp Ricardo Valenzuela] skrytykował politykę rządzących i szerzącą się w kraju korupcję. Zachęcił wiernych do zaangażowania na rzecz radykalnych zmian, których pilnie potrzebuje paragwajskie społeczeństwo. Ordynariusz Caacupé zwrócił uwagę na „ogólne złe samopoczucie i niezadowolenie znacznych grup ludności z liderów i z władz zdających się ignorować tę rzeczywistość”. Przypomniał o zaniedbaniach państwa w Górnym Paragwaju, gdzie „większość mieszkańców nie ma wody pitnej”. Korupcja „pogwałca podstawowe prawa obywateli, pozbawiając państwo środków materialnych koniecznych do tego, by wszystkim dać dostęp do sprawiedliwości, służby zdrowia czy edukacji publicznej. Kiedy źle używa się pieniędzy pochodzących z podatków, cały naród jest chory” – dodał bp Valenzuela.

Komentując wypowiedź paragwajskiego hierarchy, ekspert od praw człowieka w Ameryce Łacińskiej Cristiano Morsolin z Kolumbii powiedział: „Niedawno Franciszek przesłał tutaj do Bogoty swoje wideo na spotkanie CELAM z latynoamerykańskimi politykami i podkreślił, że polityka będąc służbą «nie ma służyć indywidualnym ambicjom» ani arogancji «ośrodków interesów»",«popadając wręcz w formy autokracji i totalitaryzmu». Bp Ricardo Valenzuela zastosował przesłanie Papieża Franciszka do rzeczywistości Paragwaju”.

lgo/ rv

Aktualności Radia Watykańskiego - wydanie główne 14.10.2017

1 godzina 49 minut temu

Słuchaj:     

Kolędnicy Misyjni 2017/2018: dzieci z Polski pomogą rówieśnikom z Syrii i Libanu

1 godzina 51 minut temu

26 grudnia we wszystkich polskich diecezjach rozpoczną swoją misję Kolędnicy Misyjni. Dzieci związane z Papieskimi Dziełami Misyjnymi odwiedzać będą domy, kolędować i kwestować na rzecz potrzebujących rówieśników. Jak poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w tym roku zebrane ofiary zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie. 

Kolędnicy Misyjni pozostawią w domach pamiątkę kolędowania - powiedział sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, ks. Maciej Będziński. 

„Dłoń, która składa się albo w skrzydła anielskie, albo w dłoń otwartą do pomocy, bądź złożoną do modlitwy. Ta dłoń ma nam przypomnieć, podobnie jak dłoń ma pięć palców, że jesteśmy radośni, głosimy Ewangelię, jesteśmy jednością, podtrzymujemy tradycję i wspieramy materialnie misje” - powiedział ks. Maciej Będziński. 

W roku ubiegłym w inicjatywę włączyło się 40 tys. polskich dzieci, które zebrały ok. 900 tys. zł na pomoc rówieśnikom w Tajlandii. 

R. Łączny/ KAI

Kard. Ezzati: apel w przededniu wyborów i wizyty Papieża w Chile

1 godzina 53 minuty temu

W przededniu drugiej tury wyborów prezydenckich i na miesiąc przed wizytą Papieża w Chile arcybiskup stolicy tego kraju podczas uroczystości Niepokalanego Poczęcia w sanktuarium wezwał tysiące pielgrzymów zgromadzonych w sanktuarium w Cerro San Cristóbal do modlitwy o pokój i braterstwo. Kard. Ricardo Ezzati podkreślił też wkład migrantów w życie narodu i niejednokrotnie przez nich dawane świadectwo wiary.

Metropolita Santiago de Chile mówił o sytuacji społeczeństwa i debacie wyborczej: „Ileż bólu przysparza nam występowanie narkomanii, posiadanie broni przez znaczną część społeczeństwa oraz ciągła obecność ubóstwa i marginalizacji. Maryja zachęca nas, abyśmy przyglądali się przesłaniu życia i braterstwa, jakie przyniósł nam Jej Syn”. Stołeczny arcybiskup dodał: „Obchodzimy to święto w przeddzień wyborów prezydenckich, a Pan mówi nam, że budowanie kraju pełnego braterstwa i nadziei zależy od przyjęcia Jego królestwa miłości i pokoju. Tylko dzięki mocy Ewangelii możemy uczynić z Chile kraj braci i sióstr, którzy wzajemnie się słuchają i szanują; kraj, który ma wspólny program”. Kard. Ezzati wezwał również do modlitwy za wizytę Franciszka w niecały miesiąc przed jego przybyciem: „Przybędzie, aby nam powiedzieć, że jesteśmy braćmi i siostrami i że jest możliwe budowanie ojczyzny, która będzie domem dla wszystkich, wspólnym dachem, gdzie wszyscy będą żyć z synowską godnością”. Zapewnił Papieża, że naród chilijski czeka na niego z radością, aby przyjąć jego słowa nadziei, braterstwa i solidarności.

lgo/ rv

 

Kard. Nycz na spotkaniu opłatkowym w Parlamencie

2 godziny 3 minuty temu

Na wielką moc oddziaływania parlamentarzystów na sprawy naszej ojczyzny zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego w Sejmie. 

Metropolita warszawski podkreślił, że narodzenie Chrystusa wiąże się z dwiema ważnymi postawami człowieka: być dla innych i być solidarnym. 

„Jeżeli te dwie postawy są kluczowe dla wszystkich ludzi, dla chrześcijan w szczególności, są niejako obowiązkiem, dla matki, dla ojca, dla pracownika, to o ileż ważniejsze te dwie postawy są dla was, którzy macie tak wielką moc i siłę oddziaływania na sprawy społeczne, na sprawy polityczne, na sprawy naszej ojczyzny” - powiedział kard. Nycz. 

Metropolita warszawski przypomniał także, że każde słowo polityków jest zapisane nie tylko w historii, czy w mediach, ale jest też uczestnictwem w trosce o dobro wspólne. 

R. Łączny/ KAI

Administrator apostolski w Estonii potwierdza papieską podróż w przyszłym roku

2 godziny 4 minuty temu

„Po latach oczekiwania i modlitw dowiedzieliśmy się, że Papież Franciszek odwiedzi w przyszłym roku Estonię” – napisał w opublikowanym dziś liście bp Philippe Jourdan, administrator apostolski dla Kościoła katolickiego w tym bałtyckim kraju. Zapowiedź papieskiej podróży nazywa on swoistym prezentem na święta Bożego Narodzenia. Możemy powiedzieć, że wraz z Papieżem, wraz z Piotrem, cały Kościół na świecie przybędzie, aby nas odwiedzić – dodaje pochodzący z Francji hierarcha.

 Bp Jourdan podkreślił, że na przybycie Papieża oczekują nie tylko katolicy, ale również chrześcijanie innych wyznań. Świadczy o tym fakt, że zaproszenie wystosował również zwierzchnik Kościoła luterańskiego. Administrator apostolski w Estonii ma nadzieję, że wielu Estończyków zechce spotkać się z Ojcem Świętym i otworzy swe serca na jego słowa.

lgo/ rv

Dżakarta: terroryzm - maksymalna czujność w czasie świąt Bożego Narodzenia

2 godziny 5 minut temu

Ponad 20 tys. policjantów patrolujących stołeczną Dżakartę podczas obchodów Bożego Narodzenia i Nowego Roku, od 23 grudnia do 1 stycznia, zapowiedział szef indonezyjskiej policji. W okresie świątecznym chrześcijańskie miejsca kultu i instytucje rządowe są w Indonezji często celem ataków terrorystów .

W ostatnich latach indonezyjska policja udaremniła szereg zamachów terrorystycznych, w tym wiele zaplanowanych właśnie na ten okres i często inspirowanych czy kierowanych przez ludzi związanych z tzw. Państwem Islamskim w Iraku i Syrii (ISIS). Grupy terrorystyczne nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W Indonezji, państwie o największej na świecie liczbie muzułmanów, chrześcijanie stanowiący około 10 proc. populacji są często celem ekstremistycznych ataków. W 2000 r. w Wigilię Bożego Narodzenia zamachy bombowe na 11 kościołów w różnych częściach kraju spowodowały śmierć 13 osób, a 100 zraniły. Za atakami stało ugrupowanie terrorystyczne powiązane z Al-Kaidą. Od tego czasu tysiące członków dwóch głównych umiarkowanych organizacji islamskich w okresie świątecznym zapewniają bezpieczeństwo chrześcijańskim budynkom religijnym.

lgo/ rv

 

Światowy Alians Ewangeliczny u Papieża

2 godziny 26 minut temu

Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydium Światowego Aliansu Ewangelicznego. Ich wizyta ma związek z zakończonym właśnie jubileuszem 500-lecia reformacji. Przedstawicielom ewangelicznej gałęzi protestantyzmu zależy na zacieśnieniu współpracy z Kościołem katolickim pomimo utrzymujących się różnic doktrynalnych. Mówi prezbiteriański pastor Thomas K. Johnson.

„Wszyscy stoimy przed tymi samymi wyzwaniami. Zwłaszcza na Zachodzie, gdzie wyzwaniem jest dla nas z jednej strony szerząca się sekularyzacja, a z drugiej islam. W takiej sytuacji jest czymś całkiem normalnym, że rozglądamy się w poszukiwaniu wyznawców innych wyznań chrześcijańskich i traktujemy ich poważniej. Wiemy, że dzielą nas różnice teologiczne. I one nie znikną z dnia na dzień. Spieramy się na ten temat od 500 lat. Nie wykluczone, że będziemy o tym rozmawiać przez kolejnych 500 lat. Ale pomimo tego musimy być dla siebie dobrymi przyjaciółmi, zwłaszcza w sprawach dotyczących wolności religijnej i innych kwestii publicznych” – powiedział Radiu Watykańskiemu członek prezydium Światowego Aliansu Ewangelicznego.

kb/ rv

Indie: kolejny atak na chrześcijan

2 godziny 26 minut temu

Czterech chrześcijan zostało rannych w wyniku brutalnego ataku ekstremistów hinduistycznych na salę, gdzie modlono się przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. „Nie zrobiliśmy niczego złego; chcieliśmy się tylko pomodlić i rozdać ubogim paczki z okazji świąt” – podkreśla pastor tamtejszej wspólnoty protestanckiej. Zdaniem uczestników spotkania niczym nie można usprawiedliwić tego wandalizmu, gdyż nie dali oni żadnych podstaw do takich zachowań. Lokalna policja uważa jednak, że  choć chrześcijanie zakończyli spotkanie zgodnie z planem, to jednak sprowokowali agresywne działania bojówek hinduistycznych.

W dystrykcie Coimbatore w stanie Tamilnadu, gdzie doszło do tego zdarzenia, zostało wcześniej zamkniętych około 30 sal modlitwy. Powodem były skargi złożone przez bojówkarzy Indyjskiej Partii Ludowej (BJP), którzy narzekali, że przeszkadza im hałas.

Do innego zdarzenia wymierzonego w chrześcijan doszło w ostatnich dniach w dystrykcie Dewas. Na spotkanie modlitewne, gdzie zebranych było około 30 osób weszła policja i aresztowała czworo z nich, w tym pastora i osadziła ich w więzieniu.  „To tylko ostatni przykład nietolerancji wymierzony w chrześcijan” – stwierdził przewodniczący Światowej Rady Indyjskich Chrześcijan (Gcic – Global Council of Indian Christians). Sajan K. George dodał że wyznawcy Chrystusa są prześladowani i wykorzystywani. Widać wśród nich strach, szczególnie w czasie Adwentu, gdy spotykają się na modlitwach przygotowujących na Narodziny Zbawiciela.

pp/ rv, fides

Papież: czułość Boga najpełniej objawia się w Bożym Narodzeniu

4 godziny 17 minut temu

O czułości Boga, mówił Papież w homilii, którą wygłosił w kaplicy w Domu św. Marty. Inspiracją był frangment z księgi proroka Izajasza, gdzie Bóg zwraca się do nas jak ojciec do dziecka, upodabniając swój głos do głosu malucha. W pierwszym rzędzie zapewnia go: „Nie lękaj się, przychodzę ci z pomocą”.

„Wydaje się, że Bóg chce nam zaśpiewać kołysankę. Bóg jest do tego zdolny. Jego czułość jest taka jak ojca i matki. Wiele razy powiedział: «Jeśli nawet matka zapomni o swoim dziecku, ja nie zapomnę». Nosi nas w swoim sercu. Jest Bogiem, który w tym dialogu staje się mały, abyśmy mogli Go zrozumieć, abyśmy mogli Mu zaufać i abyśmy mogli z odwagą Pawła, który dobiera słowa, powiedzieć: «Tatusiu, Abbà». Tatusiu... I to jest czułość Boga” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek dodał, że Bóg niejednokrotnie nas upomina, jest wielki, wszechmocny, ale jednocześnie z czułością zbliża się do nas. I to jest tajemnica, jedna z piękniejszych rzeczy.

„To wszechmocny Bóg staje się mały i w tej małości nie traci Swej wielkości. W tej dialektyce wielkie jest małe: to jest czułość Boga. Wielkie, które staje się małe, i małe, które staje się wielkie. Boże Narodzenie pomaga nam zrozumieć tę tajemnicę, w stajni... mały Bóg. Przychodzi mi do głowy pewne stwierdzenie. «Czym jest boskość? Co jest najbardziej boskie?». «Non coerceri a maximo, contineri tamen a minimo divinum est» [Być nieogarnionym przez największe, a jednocześnie mieszkać w najmniejszym boską jest rzeczą] To znaczy - nie bójmy  się wielkich rzeczy, ale bierzmy pod uwagę małe. To jest boskie, jedno i drugie” – kontynuował Franciszek.

Bóg nie tylko nam pomaga – stwierdził Papież – ale także obiecuje radość, wielkie zbiory i pomoc w kroczeniu w przyszłość. Bóg bowiem nie tylko jest ojcem, ale także tatusiem.

„Czy potrafię rozmawiać właśnie z takim Bogiem a może się lękam? Niech każdy odpowie sam. Ale ktoś może powiedzieć, zapytać: «Ale gdzie znajduje się teologicznie miejsce czułości Boga? Gdzie można ją naprawdę znaleźć? Gdzie jest to miejsce, gdzie objawia się najpełniej?». «To są rany». Moje rany, twoje rany, kiedy spotyka się Jego rana z moją. W Jego ranach zostaliśmy uzdrowieni” – stwierdził Franciszek.

Jako przykład Ojciec Święty podał przypowieść o Dobrym Samarytaninie. To on nad kimś się pochylił, opatrzył mu rany i zapłacił za jego leczenie. „To jest teologicznym miejscem Bożej czułości: nasze rany”. Na zakończenie Franciszek zachęcił, abyśmy pamiętali, że Jezus mówi do nas: „Pokaż mi swoje rany. Chcę je uleczyć”.

pp/rv

Papież do nowych ambasadorów: to nie różnorodność dzieli, lecz brak dialogu i porozumienia

4 godziny 18 minut temu

Promowanie dialogu, pojednania i współpracy nie jest czymś oczywistym. Każde pokolenie musi się tego uczyć na nowo – mówił Franciszek podczas spotkania z grupą siedmiu nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, którzy złożyli listy uwierzytelniające. Reprezentują oni Jemen, Nową Zelandię, Suazi, Azerbejdżan, Czad, Lichtenstein i Indię. Żaden z nich nie rezyduje w Rzymie. W większości wypadków są też ambasadorami w jednym z krajów europejskich.

Franciszek zwrócił uwagę na wielką różnorodność tradycji kulturowych i religijnych, którą charakteryzują się ich kraje. „Jest to dla mnie dobra okazja, by podkreślić pozytywną i konstruktywną rolę różnorodności we współpracy między narodami” – powiedział Papież.

„Wspólnota międzynarodowa stoi w obliczu wielu złożonych czynników, które zagrażają równowadze środowiskowej oraz ekologii socjalnej i ludzkiej całej planety. Są to między innymi zagrożenia dla pokoju i zgody, wynikające z agresywnych ideologii fundamentalistycznych oraz z konfliktów regionalnych, które często przybierają pozory obrony sprzecznych interesów i wartości. Trzeba jednak przypomnieć, że różnorodność rodziny ludzkiej sama w sobie nie jest przyczyną tych wyzwań dla pokojowego współistnienia. W istocie sił odśrodkowych, które chciałyby wprowadzić podziały między narodami, nie należy szukać w tym, co je od siebie odróżnia, lecz w niemożności zainicjowania procesu dialogu i zrozumienia, który stanowi najskuteczniejszą odpowiedź na te wyzwania” – powiedział Ojciec Święty.

kb/ rv

Msza przy grobie św. Jana Pawła II - 14 grudnia 2017 r.

8 godzin 10 minut temu

Mszy đw. przewodniczył i homilię wygłosił o. Stefan Praśkiewicz, karmelta bosy z Krakowa.

Słuchaj:     

Abp Gądecki dołączy do akcji „Zapal światło wolności”

śr., 13/12/2017 - 17:32

W przypadającą dzisiaj 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal światło wolności”. O 19.30 metropolita poznański zapali w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu symboliczne światło upamiętniające ofiary stanu wojennego.

„Zachęcamy - już po raz kolejny - do zapalenia właśnie o godz. 19.30 świeczki w oknie i przypomnienia sobie o ofiarach stanu wojennego, które zginęły w wyniku pobicia w manifestacjach, o górnikach kopalni „Wujek”, czy też o osobach, które zostały po prostu przypadkowo pobite przez ZOMO i zmarły” - powiedziała Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Akcja IPN-u nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w grudniu 1981 roku wykonali mieszkańcy wolnego świata. Światło wolności zapalił wtedy - w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie - św. Jan Paweł II.

R. Łączny/ KAI

Aktualności Radia Watykańskiego - wydanie główne 13.12.2017

śr., 13/12/2017 - 17:29

Słuchaj:     

Bydgoszcz: katechezy katedralne na temat darów Ducha Świętego

śr., 13/12/2017 - 17:22

Bp Jan Tyrawa rozpoczął głoszenie comiesięcznych katechez na temat siedmiu darów Ducha Świętego. Spotkania, które odbywać się będą w bydgoskiej katedrze, nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2017-2019. Jest on zorientowany na Trzeciej Osobie Trójcy Świętej.

„To są katechezy kierowane, tak mi się wydaje i taki jest zamysł oraz ich program, do młodzieży. Właśnie po to, żeby ją jakoś pobudzić i zafascynować sposobem patrzenia na siebie, reflektowania, kierowania sobą, bo to wszystko kwestia pewnej całości i jedności” - powiedział bp Tyrawa.

Katechezy biskupa Jana Tyrawy będą głoszone raz w miesiącu - do czerwca.

R. Łączny/ KAI

Irlandia: George Soros finansuje proaborcyjną kampanię, nielegalnie

śr., 13/12/2017 - 16:58

Komisja ds. Publicznych Irlandii (Standards in Public Office Commission) nakazała Amnesty International zwrot ok 160 tys. dolarów, które organizacja ta otrzymała od fundacji Georga Sorosa na proaborcyjną kampanię w tym kraju. Według orzeczenia komisji pieniądze zostały przekazane z pogwałceniem prawa.

Podobne sytuacje miały już miejsce w ubiegłych latach. „Na walkę z prawami broniącymi życie od kilkudziesięciu już lat przekazywane są miliony dolarów” – mówi Niamh Ui Bhriain z organizacji Instytut Życia – „Irlandia udowodniła, że można pomagać zarówno matce i dziecku, bez aborcji. To czyni nas głównym celem ataku światowego przemysłu aborcyjnego” – dodaje Ui Bhriain.

Na przyszły rok ogłoszone zostało w Irlandii referendum dotyczące ósmej poprawki do konstytucji, uznającej, „prawo do życia nienarodzonego dziecka, z uwzględnieniem równości prawa do życia matki”.  W jakiejś mierze zbiegnie się ono w czasie ze Światowy Spotkaniem Rodzin w Dublinie i podróżą Papieża do Irlandii.

W sierpniu ubiegłego roku do wiadomości publicznej wyciekły informacje mówiące o planach Fundacji Open Society Georga Sorosa względem tego wyspiarskiego kraju. Podkreślano, że zwycięstwo nad prawem chroniącym życie w Irlandii „może mieć wpływ na inne silnie katolickie kraje, takie jak Polska i dostarczyć dowodu, że zmiana jest możliwa, nawet w bardzo konserwatywnych krajach”.

mk/rv, cna

Liban: chrześcijańsko-muzułmański szczyt w sprawie Jerozolimy

śr., 13/12/2017 - 16:58

Patriarcha Kościoła Maronickiego zwołał na jutro do swej siedziby w Bkerke szczyt chrześcijańsko-muzułmański w sprawie Jerozolimy. Najwyżsi zwierzchnicy religijni w Libanie chcą zająć wspólne stanowisko na temat decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu do tego miasta swej ambasady w Izraelu.

Kard. Bechara Boutros Rai już teraz podkreśla, że decyzja prezydenta Trumpa to policzek wymierzony Palestyńczykom, wschodnim chrześcijanom, muzułmanom i wszystkim Arabom. Udaremniono w ten sposób starania o pokój między Izraelem, Palestyną i krajami arabskimi. Prowokując do nowej intifady, Donald Trump przemienił Jerozolimę z miasta pokoju w miasto wojny – powiedział kard. Rai. Warto zauważyć, że w Libanie ponad 10 proc. mieszkańców do uchodźcy z Palestyny.

kb/ rv

Rada Kardynałów sprawdziła przebieg reform w Watykanie

śr., 13/12/2017 - 16:36

W Watykanie zakończyło się posiedzenie Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i Kościoła. Tym razem przybyli wszyscy purpuraci, również nieobecny ostatnio kard. George Pell z Australii. O przebiegu obrad poinformował watykański rzecznik Greg Burke.

„Dla Papieża reforma nie ogranicza się tylko do struktur i dokumentów. Chodzi mu raczej o kształtowanie mentalności. Jest to mentalność służby, aby Stolica Apostolska służyła Kościołom lokalnym, a ludzie pracujący w Watykanie służyli Papieżowi, Kościołom lokalnym i odznaczali się duchem służby i ewangelizacji. To trzydniowe spotkanie było też okazją do kontroli. Tak jak w wypadku samochodu po przejechaniu 10 czy 20 tys. mil trzeba zgłosić się do kontroli, tak i tutaj zrobiono taką kontrolę, zwłaszcza w odniesieniu do niektórych nowych urzędów. O Dykasterii ds.  Rodziny, Świeckich i Życia mówił kard. Farrell. Z kolei prał. Viganò mówił o reformie w Sekretariacie ds. Komunikacji. Była też mowa o sekcji ds. migrantów i uchodźców, która działa w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego. Papież jest zwierzchnikiem tej sekcji, chciał ją zachować dla siebie. Dokonania tej sekcji przedstawili Papieżowi dwaj księża Czerny i Baggio. Mówili, jak pomaga się migrantom, uchodźcom a także ofiarom handlu ludźmi” – powiedział Radiu Watykańskiemu Greg Burke.

Następne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się pod koniec lutego.

kb/ rv

Katecheza środowa: chrześcijańska niedziela, Msza i odpoczynek

śr., 13/12/2017 - 15:38

Nie można żyć po chrześcijańsku, jeśli przynajmniej raz w tygodniu, w niedzielę, nie czerpie się z tego niewyczerpanego źródła jakim jest Eucharystia – mówił Papież w środowej katechezie.

W niedzielę chodzimy na Mszę nie po to, by coś Panu Bogu ofiarować, lecz aby od Niego otrzymać to, czego najbardziej potrzebujemy, aby spotkać się z Panem Zmartwychwstałym, karmić się z Jego stołu i stać się Kościołem – mówił Franciszek na środowej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o Eucharystii, dziś skupił się na Mszy niedzielnej, wyjaśniał, dlaczego powinniśmy w niej uczestniczyć.

Papież zaznaczył, że chrześcijanie od samego początku zrozumieli znaczenie niedzieli. Tego bowiem dnia zmartwychwstał Chrystus. Również w niedzielę miało miejsce zesłanie Ducha Świętego. Dziś przeżywamy te wydarzenia w Eucharystii. I to właśnie ona czyni niedzielę dniem świętym, niedzielą chrześcijańską.

„Niestety istnieją wspólnoty chrześcijańskie, które nie mogą cieszyć się w każdą niedzielę Mszą św. Tym niemniej również one mają w tym świętym dniu gromadzić się na modlitwie, w imię Pana, słuchając Słowa Bożego i podtrzymując pragnienie Eucharystii. Niektóre społeczeństwa zlaicyzowane zatraciły chrześcijański sens niedzieli, na którą swe światło rzuca Eucharystia. To przykre, niestety. W takich sytuacjach konieczne jest ożywienie tej świadomości, aby odzyskać sens świętowania, radości, wspólnoty parafialnej, solidarności, odpoczynku, który odnawia duszę i ciało (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, nn. 2177-2188). Tych wszystkich wartości uczy nas Eucharystia, niedziela po niedzieli. Z tego powodu Sobór Watykański II chciał podkreślić, że «Niedziela jest pierwotnym dniem świątecznym, który należy tak przedstawiać wiernym i wpajać w ich pobożność, aby stał się również dniem radości i odpoczynku od pracy» (Konst. Sacrosanctum Concilium, 106)”.

Franciszek zauważył dalej, że powstrzymywanie się w niedzielę od pracy jest specyficznym wkładem chrześcijaństwa. Żydzi odpoczywali w sobotę, natomiast w społeczeństwie rzymskim nie było cotygodniowego dnia wolnego od pracy. To właśnie chrześcijanie, ich świadomość, że są synami Bożymi, a nie niewolnikami, sprawiła, że niedziela przyjęła się niemal powszechnie jako dzień wolny od pracy.

„Bez Chrystusa jesteśmy skazani na popadnięcie w znużenie powszedniością, w troski i lęk przed jutrem. Niedzielne spotkanie z Panem daje nam siłę do życia dniem dzisiejszym z ufnością i odwagą oraz do podążania naprzód z nadzieją. To dlatego właśnie, my chrześcijanie w niedzielę idziemy spotkać się z Panem w liturgii Eucharystii. Eucharystyczna komunia z Jezusem zmartwychwstałym i żyjącym na wieki jest zapowiedzią niedzieli, która nie zna kresu, kiedy nie będzie już trudu ani bólu, ani żałoby czy łez, ale tylko radość życia w pełni i na zawsze z Panem. Także o tym błogim spoczynku mówi nam niedzielna Msza św., pouczając nas abyśmy również w tygodniu powierzali się w ręce Ojca, który jest w niebie” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że niektórzy kwestionują znaczenie niedzielnej Eucharystii, twierdząc, że najważniejsze to dobrze żyć i kochać biliźniego. Papież potwierdził, że jakość życia chrześcijańskiego poznanie się po miłości. „Jakże jednak moglibyśmy praktykować Ewangelię, gdybyśmy nie czerpali niezbędnej do tego energii z niewyczerpanego źródła Eucharystii” – pytał Ojciec Święty.

„Nie idziemy na Mszę świętą, aby dać coś Bogu, ale aby otrzymać od Niego to, czego naprawdę potrzebujemy. Przypomina o tym modlitwa Kościoła, zwracająca się do Boga w następujący sposób: «Chociaż nie potrzebujesz naszego uwielbienia, pobudzasz nas jednak swoją łaską, abyśmy Tobie składali dziękczynienie. Nasze hymny pochwalne niczego Tobie nie dodają, ale się przyczyniają do naszego zbawienia» (Mszał Rzymski, Prefacja zwykła IV). Podsumowując - dlaczego trzeba iść na Mszę św. w niedziele? Nie wystarczy odpowiedzieć, że jest to przykazanie Kościoła. Choć pomaga to strzec jego wartości, to jednak samo nie wystarcza. My, chrześcijanie musimy uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., ponieważ tylko dzięki łasce Jezusa, z Jego żywą obecnością w nas i między nami, możemy wypełniać Jego przykazanie, i w ten sposób być Jego wiarygodnymi świadkami” – powiedział Ojciec Święty.

kb/ rv

Kard. Arborelius: u nas Kościół się rozwija, dzięki migrantom i nawróceniom

śr., 13/12/2017 - 15:37

Skandynawia jest dziś jedynym regionem w Europie, gdzie Kościół katolicki się rozwija – powiedział w wywiadzie dla agencji I.Meida kard. Anders Arborelius. Ordynariusz Sztokholmu przyznał, że on sam musi wynajmować bądź nabywać kościoły protestanckie, aby móc odprawić Eucharystię dla swych wiernych.

 

Liczba katolików w Szwecji rośnie na skutek migracji i nawróceń. Pozytywnym osiągnięciem ostatnich lat jest fakt, że katoliccy imigranci nie muszą już porzucać swej wiary, by w pełni zasymilować się w Szwecji. Dziś można być już katolikiem i pełnoprawnym obywatelem, mieć dostęp również do stanowisk politycznych. Tytułem przykładu kard. Arborelius wspomniał o szwedzkim ambasadorze we Włoszech, który jest katolikiem. Mówiąc z kolei o nawróceniach, szwedzki purpurat zastrzegł, że konwertytów jest mniej migrantów. Są wśród nich dawni luteranie, nawet pastorzy, ale też byli ateiści czy muzułmanie. Są to zazwyczaj ludzie dobrze wykształceni, chcą poznać prawdę, bo w Szwecji panuje silny relatywizm. Ludzie nie wiedzą już, co jest prawdziwe i dobre, a co złe i fałszywe. Tymczasem Kościół katolicki zachował nieprzerwaną tradycję od początku chrześcijaństwa. Dla wielu Szwedów jest to atrakcyjne – powiedział ordynariusz Sztokholmu.

kb/ rv

Strony

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal