Radio Watykańskie

Subskrybuj Kanał Radio Watykańskie Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Zaktualizowano: 27 minut 3 sekundy temu

Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie wieczorne; Magazyn Radia Watykańskiego – 17.10.2017

wt., 17/10/2017 - 20:13

W magazynie: druga część programu poświęconego siostrom elżbietankom. Program przygotowała Beata Zajączkowska z Radia Watykańskiego

Słuchaj:     

Ci, którzy nie potrafią słuchać, zamieniają wiarę w ideologię

wt., 17/10/2017 - 19:43

Nie wpaść w głupotę, która polega na niezdolności słuchania Słowa Bożego i prowadzi do zepsucia - tymi słowami Ojciec Świety nawiązał do dzisiejszej Liturgii słowa podczas porannej Mszy w domu św. Marty.

Refleksja Franciszka zaczyna się od słowa „głupcy”. Jezus odnosi je do faryzeuszów, podczas gdy św. Paweł do pogan. Ale także do chrześcijan, Galatów, apostoł pogan mówi „głupcy”, ponieważ dali się zwieść „obcym naukom”. To słowo, jest „więcej niż potępieniem, jest sygnałem" - wyjaśnia Papież - ponieważ pokazuje, w jaki sposób głupota prowadzi do zepsucia. Chrześcijanie, którzy pozwolili  skorumpować się ideologiom, przestali być chrześcijanami, a „stali się ideologami chrześcijaństwa”. Ta głupota poprowadziła ich „w końcu do zepsucia". Franciszek wyjaśnia,  na czym ta głupota polega:

„Głupota jest niesłuchaniem, dosłownie można powiedzieć: ‹‹nie obchodzi mnie to››, ‹‹nie wiem››, nie słucham. Niezdolność do słuchania Słowa polega na tym, że Słowo nie wchodzi, nie wpuszczam go, bo nie słucham. Głupiec nie słucha. On wierzy, że słucha, ale nie słucha. Robi zawsze po swojemu. Z tego powodu Słowo Boże nie może wejść w serce i nie ma miejsca na miłość. A jeśli wejdzie, wchodzi przefiltrowane, przekształcone przez moją koncepcję rzeczywistości. Głupcy nie wiedzą, jak słuchać. Ta głuchota prowadzi do zepsucia. Słowo Boże nie wchodzi, nie ma miejsca na miłość i w końcu nie ma miejsca na wolność” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że głupcy stają się niewolnikami, ponieważ zamieniają „prawdę Boga na kłamstwo” i czczą stworzenia zamiast Stwórcy:

„Kiedy nie są wolni i nie słuchają, głuchota nie pozostawia miejsca na miłość ani na wolność: zawsze prowadzi do zniewolenia. Czy słucham Słowa Bożego? Czy wpuszczam je do środka? To Słowo, które słyszeliśmy śpiewając Alleluja - Słowo Boże, które jest żywe, skuteczne, zdolne osądzić myśli i pragnienia serca. Jak miecz, który wchodzi do środka. Czy wpuszczam to Słowo, czy jestem głuchy na nie? Może traktuję je powierzchownie, przekształcam w bałwochwalstwo, w zniewalające przyzwyczajenia lub też w ideologię? Wtedy Słowo nie wchodzi ... Na tym polega głupota chrześcijan”.

 

Na zakończenie Papież zachęcił, aby spojrzeć na „wizerunki dzisiejszych głupców”: są nimi chrześcijanie a nawet pasterze, którzy nie słuchając Słowa, pozwalają zniewolić się ideologii. Widząc ich głupotę „patrzmy na Pana, który jest zawsze w drzwiach, puka i czeka”. Jego końcowe zaproszenie jest zatem myśleniem o tęsknocie Pana za nami: „o pierwszej miłości, jaką miał do nas”:

„Jeśli wpadniemy w tę głupotę, oddalimy się od Niego, a On doświadcza tęsknoty. Tęsknoty za nami. Jezus płakał z tęsknoty, płakał nad Jerozolimą: to była tęsknota za ludźmi, których sobie wybrał, ukochał, ale którzy się oddalili przez głupotę, wybierając pozory, bożków lub ideologie” – powiedział Papież.

lgo/ rv

Kard. Barbarin: w rozeznawaniu prowadzić ludzi do Słowa Bożego

wt., 17/10/2017 - 19:41

Nie pomagamy ludziom, jeśli nie stawiamy ich w prawdzie wobec Słowa Bożego – powiedział prymas Galii po wielkim spotkaniu na temat Amoris laetitia, jakie odbyło się w lyońskiej katedrze. Kard. Philippe Barbarin zaprosił tam wszystkich, którzy znajdują się w tak zwanej sytuacji nieregularnej. Odzew był ogromny. Na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko wierni tej archidiecezji, ale z całej Francji, Belgii, a nawet z Portugalii.

Dzieląc się wrażeniami z tego spotkania, prymas Galii przyznał, że w praktyce do kwestii komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach podchodzi się dzisiaj na wszystkie możliwe sposoby. Niektórzy roszczą sobie wręcz do niej prawo, co mija się z intencją Papieża Franciszka. Metropolita Lyonu przypomniał, że celem rozeznawania, do którego wzywa Ojciec Święty, jest postawienie człowieka wobec prawdy Słowa Bożego. W tym kontekście wspomniał on o świadectwie wiary, jakie dają ci, którzy z konieczności powstrzymują się od komunii. Mówi kard. Barbarin.

„My kapłani na przykład przystępujemy do komunii podczas każdej Mszy. A są przecież dni, kiedy jest jasne, że nie jesteśmy tego godni. Nie ma obowiązku przystępowania do komunii na każdej Mszy. I kiedy człowiek widzi ludzi, którzy cierpią z tego powodu, przeżywają głębokie zmagania, mówią: nie jestem godzien, ale głęboko wierzą, że są powołani... to sytuacja takich ludzi nas wszystkich porusza, jest przebudzeniem, przypomina, że do komunii nie można przystępować w sposób automatyczny. W katedrze mówiłem o sytuacji wielkiego poety Charles’a  Péguy. Kiedy powrócił on do wiary, powiedział swej żonie, że chciałby wziąć ślub kościelny, bo nie chce żyć w konkubinacie. Ona odpowiedziała, żeby wybił to sobie z głowy. I Péguy uszanował jej wolę, ale do komunii nie przystępował. Stał pod filarem, ludzie myśleli że jest ekskomunikowany, ale on wiedział, że jest inaczej, wiedział, że łaska Boża działa w jego życiu. Poprzez swoje cierpienie i zmagania bardzo dużo dał Kościołowi. Był gorliwym chrześcijaninem. Ja czuję się przy nim człowiekiem przeciętnym” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Barbarin.

kb/ rv

Abp Skworc w Watykanie: chcemy, by ks. Macha był dla księży ideałem sługi

wt., 17/10/2017 - 19:40

Archidiecezja katowicka zabiega o beatyfikację ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej. Dobiegają końca prace nad tak zwanym positio, czyli dokumentem, w którym zebrane są informacje na temat przyszłego błogosławionego.

Z tej okazji w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych gościł dziś metropolita katowicki abp Wiktor Skowrc. Przypomina on, że ks. Jan Macha święcenia kapłańskie otrzymał czerwcu 1939 r. Jego intensywna praca duszpasterska przypada na początek niemieckiej okupacji.

„Hitlerowcy wkraczają wtedy na Górny Śląsk. Rozpoczynają się aresztowania. Przyszli z gotowymi listami proskrypcyjnymi, więc zostają aresztowani działacze propolscy, powstańcy śląscy. Rodziny pozostają bez środków do życia. I ten kapłan, który pracował w Rudzie Śląskiej, a pochodzący z Chorzowa, rozpoczyna działalność charytatywną. Zbiera ludzi, organizuje pomoc i rzeczową, i finansową. Stara się pomóc tym rodzinom, które pozostały bez środków do życia. Jego działalnością interesuje się gestapo. Zostaje aresztowany, oskarżony, skazany na karę śmierci. Mimo odwołań, interwencji ówczesnego nuncjusza w Berlinie, abp Orsiniego, wyrok zostaje wykonany w katowickim więzieniu. Ginie pod gilotyną 3 grudnia 1942 r. W 75. rocznicę jego śmierci w tym więzieniu będę celebrował Mszę św. Za niedługo złożymy positio z prośbą do Ojca Świętego, aby tego kapłana ukazać w chwale błogosławionych Kościoła, bo chcielibyśmy, żeby był dla młodego duchowieństwa, dla kleru diecezji, dla kleryków naszego seminarium i patronem, i pewnym ideałem kapłana sługi. To też był ideał sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Ksiądz ma być sługą. Takim sługą na pewno był ks. Jan Macha, kandydat na ołtarze” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Skworc.

kb/ rv

Włochy: mniej pieniędzy na kościoły, więcej dla potrzebujących

wt., 17/10/2017 - 19:40

Kościół we Włoszech zmienia priorytety. W rozdziale pieniędzy pochodzących z odpisów podatkowych zmniejsza wydatki na działalność związaną z kultem, a zwiększa na pomoc społeczną. Na początku tego stulecia głównym priorytetem episkopatu była budowa kościołów w nowych dzielnicach miast. Teraz najważniejsza jest pomoc dla potrzebujących: bezdomnych, migrantów i bezrobotnych. W ostatnich latach o 60 proc. wzrosły środki przeznaczane na ten cel. W tym roku Episkopat wyda na to 150 mln euro.

Działalność Kościoła na tym polu spotyka się z uznaniem pracowników społecznych. Katolickie instytucje doskonale wypełniają luki w polityce opiekuńczej państwa, docierają do tych potrzebujących, których pomoc oficjalna nie obejmuje albo wręcz nie chce wspierać. Tak było między innymi w Genui, gdzie władze miasta odmówiły przyjęcia migrantów, a diecezja udostępniła przybyszom własne struktury.

Środki przeznaczone na działalność charytatywną episkopat rozdziela między wszystkie diecezje. Połowę dzieli równo na wszystkie 228 diecezji, a drugą połowę według liczby mieszkańców.

kb/ rv

Tour de France ponownie w Lourdes

wt., 17/10/2017 - 19:40

W Paryżu ogłoszono program przyszłorocznego wyścigu kolarskiego Tour de France. Na jego trasie ponownie znalazło się sanktuarium maryjne w Lourdes. 27 lipca rozpocznie się tam jeden z pirenejskich etapów wyścigu.

Trasa Tour de France wielokrotnie obejmowała to francuskie miasteczko. W 1948 r. kończył się tam siódmy etap, a jego lider Gino Bartali złożył przed figurą Maryi zwycięski wieniec. Towarzyszyło mu wielu zawodników, którzy wraz z nim modlili się przy Massabiellskiej Grocie.

kb/ rv

Aktualności Radia Watykańskiego - wydanie główne 17.10.2017

wt., 17/10/2017 - 19:40

Słuchaj:     

Watykańskie spotkanie o integracji europejskiej: dbać o korzenie

wt., 17/10/2017 - 19:37

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE przygotowuje spotkanie na temat przyszłości integracji naszego kontynentu, które odbędzie się w Watykanie. W kontekście Brexitu i innych symptomów kryzysu Unii COMECE proponuje dialog przedstawicieli Kościoła i świata polityki, aby wspólnie przemyśleć na nowo projekt europejski, odchodząc od popełnionych niedawno błędów i powracając do pierwotnej wizji ojców założycieli.

Europa przeżywa dziś trudne i burzliwe chwile, ale nie są one trudniejsze niż przed 60 laty, kiedy powstawała Unia Europejska – uważa sekretarz generalny COMECE o. Olivier Poquillon OP. Przypomina, że budowa wspólnej Europy była walką o pokój na kontynencie i cel ten został osiągnięty, jednakże nadal trzeba o to zabiegać. Jeśli pozostaniemy bezczynni, grozi nam, że sytuacja się pogorszy – podkreśla francuski dominikanin. Przyznaje, że zdania na temat modelu integracji są podzielone nie tylko wśród europejskich polityków, ale również w Kościele. Mówi o. Poquillon.

„Bez wątpienia mamy dziś do czynienia z poszukiwaniem tożsamości europejskiej. Pojawiają się tu różne słowa: tożsamość, wartości, wartości europejskie. Ale kiedy się prosi o podanie katalogu tych wartości, okazuje się, że nie ma takiej listy. Nikt nie wie, o co chodzi. Wartości to pojęcia bardzo płynne. Ludzkość ma zasady, prawa podstawowe, prawa człowieka. Wynikają one z godności osoby. Dziś tożsamość i wartości to sprawy, które idą w parze. Jeśli nie wiemy, kim jesteśmy, trudno nam będzie przyjąć drugiego. Kościół przybył do Europy z zewnątrz, ale jest tu od dwóch tysięcy lat i zadomowił się w całej różnorodności tego kontynentu. Tu zapuścił korzenie i wydał owoce. Ale trzeba powiedzieć Europie, że musi dbać o swe korzenie, a nie tylko zbierać owoce, które z tego drzewa wyrastają. I to właśnie chcemy robić razem” – powiedział Radiu Watyakńskiemu sekretarz generalny COMECE .

Watykańskie spotkanie biskupów i polityków na temat integracji europejskiej odbędzie się od 27 do 29 października pod hasłem: „Przemyśleć na nowo Europę”.     

kb/ rv

Papież do franciszkanów: potwierdzam powierzenie Miejsc Świętych

wt., 17/10/2017 - 19:37

Zachęcam was do radosnego trwania w umacnianiu naszych braci, szczególnie tych najbiedniejszych i najsłabszych; w wychowaniu młodzieży, która często jest zagrożona utratą nadziei żyjąc w sytuacji, gdzie brak pokoju; w przyjmowaniu starszych i opiece nad chorymi, żyjąc konkretnie każdego dnia dziełami miłosierdzia – stwierdził Papież w liście do franciszkanów posługujących w Ziemi Świętej. Okazją do jego napisania są obchody 800. rocznicy ich obecności na Bliskim Wschodzie.

Franciszek przypomniał ich wielorakie zaangażowanie w obecność i życie w Ziemi Świętej obok ludzi innych kultur, religii, czy pochodzących z odmiennych grup etnicznych. Podzielając decyzje swoich poprzedników potwierdził powierzenie Miejsc Świętych franciszkanom i wezwał ich do bycia radosnymi świadkami Zmartwychwstałego.

Na zakończenie listu do franciszkanów posługujących w Ziemi Świętej, Papież przywołał słowa św. Franciszka z Asyżu z Reguły Braci Mniejszych: „Radzę moim braciom w Panu Jezusie Chrystusie, upominam ich i zachęcam, aby idąc przez świat nie wszczynali kłótni, nie spierali się słowami i nie sądzili innych; lecz niech będą cisi, spokojni i skromni, łagodni i pokorni, mówiąc ze wszystkimi przyzwoicie, jak przystoi”.

pp/rv

Franciszek: niech przykład Jana Pawła II będzie zachętą do świadectwa i służby

pon., 16/10/2017 - 19:21

Dziś przypada 39. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji jednej z ulic w Kijowie nadano imię św. Jana Pawła II. Wyrażając swe uznanie dla tej inicjatywy Franciszek życzy, aby przykład niezapomnianego Papieża, jak i jego nauczanie były zachętą do postępowania z radością po drodze chrześcijańskiego świadectwa i służby bliźniemu.

Kijowską uroczystość poprzedziła Msza w rzymskokatolickim kościele św. Mikołaja, którą celebrowali zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szweczuk oraz ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witalij Krywicki.

Postać Jana Pawła II w ostatnim czasie została na Ukrainie w szczególny sposób przypomniana przez abp Światosława Szewczuka, który ogłosił go podczas swojej ubiegłotygodniowej wizyty w Watykanie patronem pojednania polsko-ukraińskiego. Greckokatolicki hierarcha życzył mieszkańcom Kijowa, aby by nie tylko chodzili ulicą imienia Jana Pawła II, ale podążali drogą, która prowadzi do jedności i zgody pomiędzy narodami. W takcie uroczystości odczytano także list, który w imieniu papieża Franciszka skierował do jej uczestników watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin. „Niech wstawiennictwo i przykład św. Jana Pawła II – pisze kardynał Parolin, staną się znaczącym impulsem, dla solidarnej, zjednoczonej i harmonijnej Ukrainy, która akceptuje różnorodność myślenia oraz aktywnie i uczciwie buduje wspólny dobrobyt.”

Tego samego dnia w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych prowadzonym w Kijowie przez dominikanów, otwarto wizytę fotograficzną pod tytułem „Papież wolności.” Ukazuje ona wpływ Papieża Polaka na odzyskanie niepodległości przez narody byłego imperium sowieckiego. Wystawa pokazywana będzie także w Fastowie, Berdyczowie i Żytomierzu.

ks. M. Krawiec SSP /Kijów/Ukraina

Warszawa: rozpoczyna się Dziedziniec Dialogu

pon., 16/10/2017 - 19:17

W Warszawie rozpoczyna się trzecia edycja Dziedzińca Dialogu. Ludzie kultury, nauki, liderzy opinii i dziennikarze debatować będą o nauce, kulturze, społeczeństwie, Kościele i mediach.

Organizatorami wydarzenia są archidiecezja warszawska oraz należące do miasta stołecznego Warszawy Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarzem jest zawsze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

„Duża część tego dziedzińca jest poświęcona współpracy naukowca i człowieka wierzącego, czy człowieka wierzącego i naukowca, ale także dialog odbywa się na poziomie życia społecznego. Jedna z trzech debat będzie się odbywać właśnie w takim kontekście i czwarta, dodana w tym roku do dziedzińca, będzie miała na myśli sam dialog wewnątrzkościelny” - powiedział kard. Nycz.

Wydarzeniom Dziedzińca Dialogu towarzyszyć będzie kampania społeczna „Szanuję. Słucham”, realizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dialogu.

R. Łączny, KAI

Zmarł ks. prof. Zdaniewicz założyciel i wieloletni dyrektor ISKK

pon., 16/10/2017 - 19:12

W wieku 88. lat zmarł ks. prof. Witold Zdaniewicz, pallotyn, twórca i wieloletni dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

„Odszedł człowiek, który przez prawie pół wieku budował samoświadomość katolików w Polsce” - powiedział o zmarłym abp Henryk Hoser.

„Ks. Zdaniewicz bardzo dobrze wpisał się w charyzmat Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, ponieważ traktował swoje zaangażowanie w dziedzinie socjologii religii jako odkrywanie prawdy o Kościele, jego dynamice, jego wzroście i wszystkich przejawach życia, które umiał obiektywizować. Był takim, powiedziałbym, kustoszem Kościoła, od strony tego instrumentu badawczego, jakim jest socjologia religii” - powiedział abp Hoser.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 października w Ołtarzewie.

R. Łączny, KAI

Łotwa: wystawa o św. Jadwidze Śląskiej

pon., 16/10/2017 - 19:10

Mieszkańcy Lucyna, czyli łotewskiego miasta Ludza na wschodzie kraju, mają okazję zapoznać się z postacią św. Jadwigi Śląskiej. W miejscowym muzeum regionalnym otwarto wystawę prezentującą tę ważną dla Środkowej Europy średniowieczną świętą.

Ekspozycja nosi tytuł „Święta Jadwiga Śląska – Patronka Europy, Polski i Dębicy”. Inicjatywa jest bowiem owocem współpracy muzeów regionalnych Ludzy oraz właśnie tego podkarpackiego miasta, którego średniowieczna księżna i dobrodziejka ubogich jest od dziewięciu lat oficjalną opiekunką. Odwiedzający łatgalską placówkę kulturalną, w tym także miejscowi Polacy, mogą w ten sposób poznać życie i dzieło św. Jadwigi, a także rozwój jej kultu, w którym niemałą rolę odegrał św. Jan Paweł II. Warto przypomnieć, że został on wybrany na papieża właśnie w dniu jej liturgicznego wspomnienia, które obchodzi w swoim kalendarzu również Kościół na Łotwie. Ekspozycja ukazuje m.in. europejski wymiar kultu śląskiej świętej. Można powiedzieć, że wpisuje się weń również wystawa w Ludzy: pochodząca z Bawarii Jadwiga, dobrodziejka Śląska, przez podkarpacką Dębicę trafiła na Łotwę.

T. Cieślak SJ/ Ryga/ rv

 

Jubileusz 800-lecia obecności Franciszkanów w Ziemi Świętej

pon., 16/10/2017 - 19:03

Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej rozpoczyna trzydniowe uroczystości upamiętniające osiemsetletnią obecność Braci Mniejszych na Bliskim Wschodzie. Jubileuszowe obchody to przede wszystkim konferencje i spotkania mające na celu ukazać historię i wielowiekową misję zakonu w ziemskiej ojczyźnie Jezusa.

Początków franciszkańskiej misji w Ziemskiej Ojczyźnie Jezusa należy dopatrywać się w pamiętnym spotkaniu św. Franciszka z sułtanem Al-Kamilem, jakie miało miejsce w Damiettcie podczas piątej wyprawy krzyżowej. Spotkawszy Franciszka i urzeczony jego postawą, sułtan zezwolił Braciom Mniejszym udać się do Ziemi Świętej. Pierwsi franciszkanie przybyli do portu w Akko w 1217. Wśród nich był brat Eliasz z Kortony, późniejszy Minister Generalny Zakonu. Choć od tego pamiętnego wydarzenia mija już 800 lat to bracia od sznura—jak często bywają określeni przez miejscową ludność— są nadal obecni w Ziemi Świętej. Misja Braci Mniejszych, potwierdzona oficjalnie przez Kościół w połowie XIV wieku przez papieża Klemensa VI to przede wszystkim opieka nad miejscami świętymi związanymi z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa i troska o miejscowe wspólnoty chrześcijańskie.

Osiem wieków działalności franciszkanów na Bliskim Wschodzie to nie tylko sanktuaria i parafie. Kustodia Ziemi Świętej przyjmuje także pielgrzymów i prowadzi szkoły. Ponadto rozwija działalność naukową i wydawniczą, prowadzi wykopaliska archeologiczne a także opiekuje się ofiarami konfliktu wojennego w Syrii. Pomimo skromnych początków, dziś Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej liczy 256 braci, którzy pochodzą z 41 krajów i posługują w 55 klasztorach i sanktuariach rozsianych po całym Bliskim Wschodzie. Misję Kustodii wspierają Komisariaty Ziemi Świętej działające na całym świecie wszędzie tam, gdzie są franciszkanie.

Wielowiekowa obecność franciszkanów w Ziemskiej Ojczyźnie Jezusa nie byłaby możliwa bez wsparcia chrześcijan z całego świata. Obchodząc ten piękny jubileusz Bracia Mniejsi pragną podziękować wiernym za ich wsparcia zarówno materialne jak i modlitewne. Pragnąc uczcić tę ważną rocznicę, w dniach od 16 do 18 października, franciszkański klasztor Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie organizuje konferencje i spotkania. Wśród zaproszonych gości jest prefekt kongregacji Kościołów Wschodnich kardynał Leonardo Sandri oraz Minister Generalny franciszkanów, ojciec Michael Perry.

Jubileuszowe uroczystości zakończą się 18 października koncertem przygotowanym przez wykładowców i uczniów instytutu Magnificat.

P. Blajer OFM, Jerozolima

Orisa, miejsce przemocy wobec chrześcijan, celem pielgrzymek

pon., 16/10/2017 - 18:59

Ofiary antychrześcijańskiej przemocy z lat 2007-2008 r. w indyjskim stanie Orisa  to „świadkowie autentycznej wiary, którzy przetrwali próby i prześladowania, a dziś inspirują wielu ludzi w Indiach i za granicą” – powiedział tamtejszy arcybiskup John Barwa. Podkreślił, że dystrykt Kandhamal, który był widownią ich męczeństwa, stał się „miejscem pielgrzymkowym, gdzie można usłyszeć świadectwa ocalałych, a następnie dzielić się solidarnością z ofiarami – ludźmi biednymi materialnie, ale silnymi i bogatymi duchowo”.

Niedawno Kandhamal odwiedziło 45 kobiet reprezentujących 14 regionów Indii, zaproszonych przez episkopat tego kraju. Uczestniczyły one w spotkaniu poświęconym roli kobiet w tworzeniu rodziny. Na czele delegacji stał przewodniczący komisji episkopatu Indii ds. kobiet. „Odwiedziliśmy ziemię męczenników, mamy bogate doświadczenie wiary, które musimy głosić – powiedział bp Jacob Mar Barnabas. – Ci ludzie potrzebują naszej solidarności. Dzieliliśmy z nimi ich ból i cierpienie za wiarę w Jezusa. Mieli oni udział w Jego krzyżu. My również jesteśmy wezwani, aby tak jak oni głosić, że Chrystus jest Panem.

Ich doświadczenie może być bardzo ważne zwłaszcza dla indyjskiej młodzieży”. Hierarcha podkreślił, że wobec tych braci i sióstr, którzy wykazali tyle odwagi w obronie wiary, nie można pozostawać tylko widzami. „Trzeba się angażować jako jedna społeczność w cały proces odbudowy. Dopiero wtedy nasza wizyta będzie owocna. To jest zadanie dla całego Kościoła w Indiach” – dodał bp Jacob Mar Barnabas.

Na fali masowej przemocy w dystrykcie Kandhamal w 2008 r. ok. 100 chrześcijan zostało zabitych przez zmilitaryzowanych ekstremistów hinduistycznych, 600 chrześcijańskich wsi zrównano z ziemią, 5600 domów splądrowano, 295 kościołów i innych miejsc kultu zniszczono razem z 13 szkołami i domami dla trędowatych. Ok. 56.000 tamtejszych chrześcijan musiało uciekać w obawie o własne życie, stając się uchodźcami. Prześladowcy mówili chrześcijanom, że warunkiem ich pozostania w Kandhamal jest przejście na hinduizm.

lgo/ rv, fides

Watykańskie przesłanie na hinduistyczne święto świateł

pon., 16/10/2017 - 18:53

 „Gwałtowny wzrost nietolerancji, będący przyczyną przemocy w wielu częściach świata to jedno ze stojących przed nami dzisiaj wyzwań. W tej sytuacji chcemy zastanowić się, w jaki sposób chrześcijanie i hinduiści mogą razem rozwijać wzajemny szacunek między ludźmi - wychodząc poza tolerancję – aby przygotować epokę bardziej pokojową i harmonijną dla każdego społeczeństwa” – czytamy w watykańskim przesłaniu na hinduistyczne święto Deepavali (święto świateł), które będzie obchodzone 19 października.

„Tolerancja z pewnością obejmuje otwartość i cierpliwość wobec innych, uznając ich obecność pośród nas. Jeśli jednak mamy pracować nad trwałym pokojem i prawdziwą harmonią, tolerancja nie wystarczy” – napisał kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jego zdaniem potrzeba również prawdziwego szacunku i dbałości o różnorodność kultur i tradycji społeczności lokalnych, które ze swej strony przyczyniają się do zdrowia i jedności społeczeństwa jako całości. Postrzeganie ich jako zagrożenie dla jedności sprawia, że pluralizm i różnorodność prowadzą do nietolerancji i przemocy – dodał kard. Tauran.

„Zakorzenieni w naszych duchowych tradycjach i zjednoczeni we wspólnej trosce o jedność i dobro wszystkich, my, chrześcijanie i hinduiści, wraz z innymi wierzącymi i ludźmi dobrej woli, możemy zachęcać w naszych rodzinach i społecznościach poprzez religijne nauczanie i za pomocą środków przekazu do szacunku dla każdej osoby, szczególnie dla przedstawicieli innych kultur i przekonań, którzy żyją wśród nas. W ten sposób będziemy wykraczać poza tolerancję w budowaniu harmonijnego i pokojowego społeczeństwa, w którym każdy jest szanowany i zachęcany do współpracy dla jedności rodziny ludzkiej z ich niepowtarzalnym wkładem” – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

lgo/ rv

Kard. Hummes: bardzo ważny Synod dla Kościoła w Amazonii

pon., 16/10/2017 - 18:53

Zwołanie przez Papieża Franciszka Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii przyjęliśmy z wielką radością i wdzięcznością. Będzie to bowiem bardzo ważne wydarzenie dla misji Kościoła w tym regionie – w ten sposób przewodniczący Kościelnej Sieci Panamazońskiej (Repam) skomentował słowa Papieża, którymi ogłosił on wczoraj to wydarzenie. Mówi kard. Cláudio Hummes.

„Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni i wiemy, że obecnie cały świat jest bardzo zainteresowany Amazonią, także z powodu kryzysu klimatycznego i w ogóle kryzysu środowiska. Dla nas chrześcijan szczególnie ważna jest ewangelizacja tego regionu, ewangelizacja tubylców, którzy tam żyją, którzy z wielką nadzieją czekają na obecność Kościoła i Słowo Boże, które Kościół przynosi. Wierzę, że Papież naprawdę chce posłuchać biskupów tego regionu, aby wskazać nowe możliwości naszej obecności i bliskości z temtejszymi ludami; ale ewangelizacja oznacza także jasne głoszenie Jezusa Chrystusa. A potem wszystko to, co Kościół powinien robić w imię Jezusa Chrystusa w sprawach społeczenych i środowiska” – stwierdził kard. Hummes.

pp/rv

Aktualności Radia Watykańskiego - wydanie główne 16.10.2017

pon., 16/10/2017 - 18:34

Słuchaj:    

Papież w FAO: Jak powstrzymać głód i migrację?

pon., 16/10/2017 - 18:05

Zdaniem niektórych, aby rozwiązać problem głodu na świecie, wystarczy zredukować liczbę ludzi, których trzeba nakarmić. Jest to jednak rozwiązanie fałszywe, jeśli weźmie się pod uwagę skalę marnotrawstwa żywności i wzorce konsumpcji, które marnują tak wiele zasobów. Łatwo jest redukować, dzielenie się wymaga natomiast nawrócenia i dlatego jest trudniejsze – powiedział Papież podczas wizyty w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Swą główną siedzibę ma ona w Rzymie, a dziś przypada Światowy Dzień Żywności.

Głównym tematem papieskiego przemówienia była relacja między bezpieczeństwem żywnościowym, a wielkimi ruchami migracyjnymi. Swoistym wprowadzeniem do refleksji nad tym problemem był papieski dar dla FAO w postaci marmurowej rzeźby, przedstawiającej anioła opłakującego śmierć Aylana, syryjskiego chłopca, który w 2015 r. utonął u wybrzeży Turcji.

Franciszek wyraził przekonanie, że napływu migrantów nie powstrzymają bariery fizyczne, gospodarcze, prawne czy ideologiczne, a jedynie konsekwentne stosowanie zasad humanitarnych. Zauważył, że według badań przeprowadzonych przez ONZ niezbędne jest przezwyciężenie dwóch przeszkód: konfliktów zbrojnych i zmian klimatycznych. Podkreślił, że nie można ich traktować jak nieuleczalnych chorób.

„W jaki sposób można przezwyciężyć konflikty? Prawo międzynarodowe wskazuje nam środki służące ich szybkiemu zapobieganiu i rozwiązywaniu, aby nie przeciągały się w czasie, powodując głód i rozbicie tkanki społecznej. Pomyślmy o społeczeństwach poranionych przez wojny, które trwają już od kilkudziesięciu lat i którym można było zapobiec lub które można było powstrzymać, a tymczasem nadal prowadzą one do katastrofalnych następstw, wśród nich brak bezpieczeństwa żywnościowego i wymuszone przemieszczania ludności. Potrzeba dobrej woli i dialogu, by powstrzymać konflikty. Trzeba też poważnego zaangażowania w stopniowe i systematyczne rozbrojenie przewidziane w Karcie Narodów Zjednoczonych, a także w zwalczanie haniebnej plagi handlu bronią. Potępiamy fakt, że z powodu konfliktów miliony ludzi pada ofiarą głodu i niedożywienia, ale jaką ma to wartość skoro nie podejmujemy skutecznych działań na rzecz pokoju i rozbrojenia?” – powiedział Ojciec Święty.

Jeśli chodzi natomiast o zmiany klimatyczne, to zdaniem Papieża ich konsekwencje są widoczne każdego dnia, a dzięki wiedzy naukowej, wiemy jak sobie z nimi poradzić. W tym kontekście Franciszek wspomniał o porozumieniach klimatycznych z Paryża, z których jednak – jak zauważył – niektóre kraje się wycofują. Na tym polu niezbędne są konkretne i zespolone działania. Potrzeba zmiany stylu życia, korzystania z zasobów, konsumpcji i produkcji. Nie można już dłużej mówić: „tym zajmie się ktoś inny” – dodał Franciszek. Jego zdaniem do współpracy międzynarodowej trzeba wprowadzić kategorię miłości.

 „Nie możemy podejmować działania, tylko wtedy, gdy robią to również inni. Nie możemy się też ograniczać do litości, bo litość wyraża się jedynie w pomocy doraźnej, podczas gdy miłość inspiruje sprawiedliwość i jest niezbędna dla ustanowienia sprawiedliwego porządku społecznego między różnymi czynnikami, które chcą podjąć ryzyko wzajemnego spotkania. Kochać znaczy zabiegać, by każdy kraj rozwinął produkcję i osiągnął samowystarczalność żywnościową. Miłość wyraża się w nowych wzorcach rozwoju i konsumpcji, w zastosowaniu rozwiązań politycznych, które nie pogarszają sytuacji społeczeństw mniej rozwiniętych i nie zwiększają ich uzależnienia od czynników zewnętrznych. Kochać oznacza nie dzielić rodziny ludzkiej na tych, którzy mają nadmiar i tych, którym brakuje tego, co niezbędne” – mówił Franciszek.

kb/ rv

Aktualności Radia Watykańskiego - wydanie główne 15.10.2017

ndz., 15/10/2017 - 18:31

Słuchaj:   

Strony

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal