17 XI 2020 - Aniołowie Kościołów

Pod koniec roku liturgicznego czytamy teksty mówiące o nadchodzącym końcu tego świata. W tekście Apokalipsy Św. Jana, który dziś można usłyszeć, wielokrotnie pojawia się określenie: „Aniołowi kościoła w… powiedz”. Apostoł widzi aniołów, jako siedem gwiazd. Są oni opiekunami konkretnych wspólnot. Kościół jest rozumiany nie jako budynek, ale jako społeczność uczniów. Chrystus po wniebowstąpieniu nadal interesuje się losami wiernych, towarzyszy im, wspiera, kieruje nimi przez Swojego Ducha i przy pomocy aniołów.

Warto zajrzeć do dzisiejszego czytania. Aniołowie przynoszą ważne, aktualne przesłanie. Każdy z Kościołów ma swoje słabe i mocne strony. Chrystus ma za co pochwalić, ale też przed czym przestrzec. To dziś padają mocne słowa, że „ani zimny, ani gorący nie jesteś”… „masz imię, które mówi, że żyjesz, a jesteś umarły…”

O tym, że każdy człowiek, a także grupy ludzi, wspólnoty maja swoich aniołów stróżów uczy Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 328-336). Moja parafia, wspólnota, Kościół w Polsce też ma swojego anioła. Jakie dziś niesie mi przesłanie? Jak będzie brzmiało dalej zdanie: „Aniołowi Kościoła w Polsce powiedz…”?

Każda rodzina tworzy Domowy Kościół, wspólnotę, którą opiekuje się anioł. Niektórzy teolodzy twierdzą, że aniołem stróżem Świętej Rodziny z Nazaretu był sam Archanioł Gabriel. Nie znam imienia anioła stróża mojej rodziny, najbliższej wspólnoty. Ale to nie jest istotne. Najważniejsze, to usłyszeć jakie ma dla nas przesłanie…

Maria

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal