"Dokończysz dzieło Faustyny"

W sobotę 9 grudnia 2017 r. w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej w Białymstoku odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Dokończysz dzieło Faustyny”. Spotkanie zostało poświęcone życiu, działalności i apostolstwie s. Heleny Majewskiej należącej do Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Patronat honorowy nad konferencją przyjął Arcybiskup Metropolita Białostocki Tadeusz Wojda. Podczas spotkania obecni byli arcybiskup senior Edward Ozorowski i bp Henryk Ciereszko, który otworzył konferencję i wygłosił referat na temat współpracy s. Heleny Majewskiej z bł. ks. Michałem Sopoćką.

Siostra Helena Majewska należała do apostołek Bożego Miłosierdzia. Po śmierci św. siostry Faustyny Kowalskiej miała kontynuację objawień Jezusa Miłosiernego. Pozostała pod duchową opieką bł. ks. Michała Sopoćki. W swoich objawieniach dostawała polecenia odnośnie nowego zgromadzenia zakonnego, o którym Jezus mówił św s. Faustynie. Polecenia te ściśle przekazywała bł. Michałowi Sopoćce. Na jego zlecenie zajęła się formacją pierwszej szóstki kandydatek. Dziś coraz więcej z faktów życia s. Heleny wychodzi na światło dzienne, gdyż za życia sama chciała zostać ukryta.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo miłym akcentem przygotowanym przez dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej. Najmłodsi uczestnicy w formie wiersza nakreślili całe życie i przesłanie s. Heleny Majewskiej.

W pierwszej części spotkania zostało przedstawione tło historyczne dla życia i apostolstwa s. Heleny Majewskiej. Wśród prelegentów tej części,a uczestnicy usłyszeli: ks. prof. Tadeusza Krahel z WSD w Białymstoku oraz jego historyczne przybliżenie diecezji wileńskiej w latach 1925-1967, s. dr Annę Mroczek CSA i wykład na temat wspólnoty anielskich sióstr w zamyśle założycieli: abp. Wincentego Kluczyńskiego i Matki Bronisławy Stankowicz; dr Irenę Mikłaszewicz i wykład na temat prześladowań zakonów na Wileńszczyźnie w czasach sowieckich; mgr Ilonę Lewandowską i temat charyzmatu Sióstr od Aniołów wobec władzy sowieckiej w latach 1944-1957.

Druga i trzecia część konferencji przybliżyła życie, duchowość i działalność s. Heleny Majewskiej. Prelegenci różnych środowisk naukowych przedstawili s. Helenę w konferencjach: ks. prof. Jacek Hadryś w temacie porównawczym doświadczeń duchowych św. s. Faustyny i doświadczeń wewnętrznych s. Heleny; ks. mgr Tomasz Wołoszynowski zaprezentował duchowe życie s. Heleny Majewskiej; mgr Albert Volk ukazał s. Helenę w wileńskich archiwach; ks. dr Michał Damazyn wykazał wierność s. Heleny charyzmatowi wspólnoty Sióstr od Aniołów; dr Joanna Bórkowska ukazała rolę Maryi w życiu s. Heleny, s. dr Teresa Szałkowska ZSJM wyjawiła jej rolę u podstaw powstania Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego a s. mgr Rita Gvazdaityte CSA nakreśliła postać s. Heleny we wspomnieniach Sióstr od Aniołów.

W międzyczasie odbyła się promocja książki ks dr Michała Damazyna o s Helenie Majewskiej Dokończysz dzieło Faustyny. Można było także obejrzeć wystawę ks Marszałka SAC Wilno – miasto miłosierdzia.

Konferencja „Dokończysz dzieło Faustyny” wydobyła wkład i zaangażowanie s Heleny kładzione w podwaliny dzieła objawionego już św. s. Faustynie Kowalskiej. Ważnym owocem konferencji jest prośba od jej uczestników wystosowana do Metropolity Wileńskiego abp. Ginterasa Grusasa o rozważenie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego s. Heleny Majewskiej. Dużą radością spotkania było też udostępnienie modlitwy o beatyfikację s. Heleny Majewskiej zatwierdzonej przez arcybiskupa białostockiego.

Konferencję zakończyła uroczysta Msza św. w archikatedrze białostockiej sprawowana przez jego ekscelencję ks. bp Henryka Ciereszko w intencji dziękczynnej za życie i dzieło s. Heleny Majewskiej z prośbą o jej beatyfikację. Po Mszy św. całe dzieło konferencji i sprawa beatyfikacji s. Heleny została powierzona Bogu przez wstawiennictwo Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej.

Zgromadzenie Sióstr od Aniołów bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej konferencji:
współorganizatorom: Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu, sekcja św. Jana Chrzciciela Studium w Białymstoku; białostockiemu oddziałowi IPN; wszystkim prelegentom uczestnikom a także Dyrektorowi Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego..., Radiu I oraz TVP Białystok, Seminarium Duchownemu i Siostrom Jezusa Miłosiernego za udzielenie noclegów.

Wszystkim za życzliwość, okazaną pomoc i zaangażowanie SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ!

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal