20 XI 2020 - Syberia w naszej historii

Dziś wspominamy św. Rafała Kalinowskiego – Wilnianina, któremu za udział w powstaniu styczniowym Rosjanie wymierzyli karę śmierci, zamieniając ją na dziesięcioletnie zesłanie na Syberię.   Zobojętniałego religijnie, właśnie na Syberii dotknęła łaska nawrócenia. Tam też zdecydował  o wstąpieniu na drogę powołania zakonnego. 

Syberia – ogromne terytorium, na którym wielu ludzi zdobywało szczyty świętości. Dla Sióstr od Aniołów Syberia to także wielka karta historii - sześcioletniego zesłania 20 sióstr za ukrywanie kapłanów w sowieckich czasach. To karta ogromnego wyrzeczenia, pogodnego zaufania Bogu, heroicznego apostolstwa, doświadczenia Boskiej Opatrzności. Każda z nich zasługuje na wdzięczną pamięć; wspomnienia Sł. Bożej Wandy Boniszewskiej upamiętnił Teatr TVP  pt. Stygmatyczka. Instytut Pamięci Narodowej wydał fragmenty wspomnień wszystkich Sybiraczek pt. „Wszystko marność oprócz kochania Boga” 

Syberia obecnie to żywa tkanka Kościoła katolickiego, tam ludzie są ciekawi: jak trafiłeś do kościoła? tzn. pytają jak sami mogą tam trafić? Na Północy Syberyjskiej – w Surgucie apostołują nasze siostry, tam ciągle czekają na nowych świadków Chrystusa.   

Zapraszam do zgłębiania wielkiej historii wzrastania do świętości na bezbrzeżnej Syberii przed laty i obecnie.

Na zdjęciu powyżej Usole Syberyjskie, Angara, tu pracował Rafał Kalinowski

Poświęcenie kościoła w Surgucie na Syberii, rok 2013

Bajkał

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal